Najpopulárnejśí maďarský menšinový politik na Slovensku v týchto dňoch oslavoval 57-te narodeniny. Začínal v Maďarskom kresťansko-demokratickom hnutí, kde spočiatku jazdil po krajine s lídrom hnutia Péterom Püspöki-Nagyom, neskôr sa stal jeho nominantom na post predsedu hnutia. Vo volebnej koalícii so Spolužitím a Maď. občianskou stranou v r. 1998 sa dokázal presadiť na post predsedu voči silnejšiemu kaniddátovi A. Duka-Zólyomi. Účasť maďarskej koalície v Dzurindovej vláde katapultovala Bélu Bugára do najvyšších ústavných funkcií. Kombinácia funkcie podpredsedu parlamentu a predsedu koaličnej strany mu prepožičiavala významný vplyv na priebeh privatizačného procesu.
Jeho zdanlivo suverénnym postavením otriaslo odvolanie z pozície predsedu SMK na komárňanskej konferencii v r. 2007. Po dvoch rokoch rozhodovania, aj vplyvom hospodárskej lobby a intelektuálneho krúžku z Dunajskej Stredy sa rozhodol založiť Stranu spolupráce Most-Híd, v ktorej naplno zúročil image nekonfliktného až prostoduchého menšinového politika. Most-Híd je centralizovaná štruktúra, kde sú prakticky všetky právomoci sústredené v rukách predsedu, ktorý je v zmysle stanov prakticky neodvolateľný a v ktorej existuje inštitút "prevziatia právomoci podriadeného orgánu nadriadeným". Strana nemá základné organizácie a okresní predsedovia sú menovaní straníckou centrálou. Strana nesie prím v uplatňovaní mediálneho marketingu a politickej technológie na Slovensku, v jej najvyššom vedení je inkorporovaná reklamná agentúra. Všetky prejavy vrcholových predstaviteľov sú detailne kalkulované, strana sa vyhýba konfliktným témam a termńom (posledné 2 roky nepoužíva napr. slovo "Felvidék") a priamemu kontaktu s obecenstvom. Predvolebné diskusie sa dejú formou talkshow - moderátor I. Balla číta otázky "publika" z papierikov na ktoré predseda vtipne odpovedá a vzápätí vychádza na scénu populárny interpret z Maďarska.
Napriek dlhej kariére tohoto charizmatického politika a jeho častému výskytu na obrazovkách slovenských televízií o ňom verejnosť v skutočnosti vie iba veľmi málo, vo svojom užšom rodisku nie je populárny (v Šamoríne je z 19 člennej samosprávy 18 členov SMK a jeden zástupca Most-Híd).
Do parlamentných volieb 2016 ide strana už s trocha opozeraným lídrom, ten si však v osobe L. Žitňanskej zadovážil Luciu Žitňaskú - pre maďarských voličov zbrusu novú tvár. Táto voľba však pre B. Bugára skrýva aj určité úskalia - jednak agenda L. Žitňanskej je veľmi vzdialená vnútorným hodnotám strany, jednak o slovenského voliča L. Žitňanská už raz bojovala ako tvár volebnej kampane, čo pre SDKÚ skončilo vtedy nedobre.
Béla Bugár v historickej chronológii na Watson.sk:
{jumi [NZONLINE/chronologia.php][][1990.01.01][2020.01.01][Bugár]}
{jumi[NZONLINE/addfb.php]}{jcomments on}