Az érsekújvári Pázmány Péter Gimnázium diákjai október 28-án időutazáson vettek részt a tíz legszebb magyar szóval. Magyar Hét című rendezvényünk záró programjaként Budapesten a Magyarság Házának Látogatóközpontjában megtekintettük a Mi, magyarok című interaktív kiállítást.
Az Anya teremben felfedeztük anyanyelvünk érdekességeit, rácsodálkoztunk nyelvjárásainkra. A Gyöngy terem legizgalmasabb része a Slam Poetry stílusban átírt nagy verseinket tartalmazta, amelyeket össze is vethettünk a klasszikus, eredeti alkotásokkal. A Szűz terem a Kárpát-medence természeti kincseit vonultatta fel. Az Ősz terem a hagyományos magyar vendéglátást mutatta be, a Kard terem a szabadság, a küzdelem, a bátor kiállás példáit. Kipróbáltuk magunkat huszár szerepben: ültünk (fa)lovon, lőttünk íjjal, hősiesen kardot ragadtunk. A Vér teremben popcorn és kóla nélkül moziztunk, bele-belepillantottunk olyan magyar filmekbe, amelyekben életüket és vérüket áldozták nagyjaink a hazáért. Tudósaink a múltból a Sír terem által üzentek felfedezéseikről, a múzsák a Csók terem által. A Láng teremben fejtörőket oldottunk – akár az ifjú lángelmék, a diákolimpiák győztesei. Végül a Szív teremben felelevenítettük a magyar sportolók világsikereit, hiszen szeretni, játszani és győzni csak szívből lehet.
Magyarságtudatban megerősödve sétáltunk át a budai várba a Csontváry Géniusza című tárlatra. A modern magyar képzőművészet egyik legnagyob hatású alakja, Csontváry Kosztka Tivadar életmű-kiállításán elrejtett szimbólumokat kerestünk a festményeken, átmentünk a fényfolyosón, érintőképernyőkön tájékozódtunk azokról a földrajzi helyekről, amelyeket a művész megörökített alkotásain.
Játék, tudás, élmény együttese volt ez a nap. Estére nem akadt gimnazista, akiről ne készült volna selfie a Halászbástyán vagy a Mátyás templom előtt. Hiszen ahogy Varga Richárd Radnóti-átiratában a már említett Gyöngy teremben olvastuk: „Net nélkül az ember hogyan szeressen?”
|
|
|
Fotók: Száz Tamara
{jumi[NZONLINE/addfb.php]}{jcomments on}