Quantcast
Channel: Nové Zámky a okolie/Érsekújvár és vidéke
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1339

ECOWIN : Osztrák – szlovák határon átnyúló projekt

$
0
0

Az IPRIOVIN Szlovakia Polgári társulás a Bio Forschung  Austria Intézménnyel együttműködve  „ECOWIN- a természet ökológiai védelme a szőlészetekben“projekt keretében hazai és osztrák termelők számára nyitott teret alternatív technológiák, új termelési módszerek megismerésére.

A projekt gyakorlatban megvalósult fő célja megismertetni a szőlőtermelővel :

-    a szőlő sorközének fajgazdag növénytakaróval való bevetését – olyan hasznos és értékes növényekkel, minta baltacim, komlós lucerna,fehér here, bükköny, pohánka, mustár stb.
Ez a fajgazdag növénytakaró jelentősen hozzájárul az erózió ellenni védelemhez ,a talaj minőségi javulásához ,vízkészletének javításához, és a biodiverzitás jobb feltételeihez,
-    A toxikus insekticidek (rovarölő szerek) lecserélése szelektív feromón légterítéses módszerrel a molyok ellen.
Megszüntette a toxikus, mérgezőanyagok visszamaradását (reziduák), a szőlőben és borban, és jelentősen felszaporodtak a hasznos szervezetek /fátyolka,katicabogár stb.).
-    A szőlészek célirányos ökológiai iskolázása.

Szakmai és gyakorlati ismeretekkel (kísérletek, szakmai találkozók,helyszíni ismeretek stb.), segítették az ökológiai (bio) szőlőgazdálkodás jelentőségnének fontosságát, a fenntartható szőlő és bortermelést a jövő nemzedék számára.
Az ECOWIN projekt megvalósítása a Kiskárpátok szőlő és bortájegység területén (ŠENKVICE, ŠINTAVAN) jelentős azért is, mert  jó feltételeket teremtett több száz rovar és talajlakó szervezet elszaporodásához, de ugyanakkor javította a  szerves anyag képződést talajban, ami a szőlőnek bebiztosítja a szükséges felvehető tápanyagot.
A gyakorlati-szakmai napok, szőlésztalálkozók és szemináriumok adtak, kellő bizonyítékot és tapasztalatot is a projektben résztvevők számára, amikor szakavatott (EU leghivatottabb talaj, vagy gombaszakértőivel) szaktekintélyeivel, konzultálhattak a helyszíni szakmai napokon.
Így kaptak képet (élőben) a  szőlőtőke gyökerei hálózatának elhelyezkedéséről (2,5-3m mélységig), a csapadék leadásának folyamatáról (merőreceptorokkal), és nem utolsó sorban a sorközök fajgazdag növénytakarójának gyakorlati jelentőségéről.
Egyben a toxikus insekticidek(rovarölők) kiiktatásával, megteremtődtek a szervisszamaradás nélküli (reziduá) szőlőtermelés és borkészítés alapjai, és a „Terrior“ számára tipikus jó feltételek.

Ökológiai (bio) termelők tudják, hogy a „Földjük“ nemcsak egyszeri használatra van!
A civilizáció egyik igen nagy problémája manapság a mezőgazdasági termőterületek, és természeti források devasztálása. Az érzéketlen termelési folyamatok a mezőgazdaságban az elmúlt 50 év alatt tönkretették a talajt,  megsemmisítették a növényi élőszervezetek jelentős részét és a fosszilis energia források függvényévé tették a mezőgazdaságot.

Az ökológiai (bio) szőlőgazdálkodás igyekszik felelősségteljesen dolgozni, úgy hogy nemcsak rentábilis legyen, de fenntartható és élvezhető maradjon az utánunk jövő generációk számára is.


Dr.Wilfried Hartl, Bioforschung Austria,Bécs – a szőlő gyökérrendszeréról tart előadást.


{jumi [NZONLINE/addfb.php]}{jcomments on}


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1339