Quantcast
Channel: Nové Zámky a okolie/Érsekújvár és vidéke
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1339

Most adjunk esélyt!... De minek is?

$
0
0

Szokatlan formákat és méreteket ölt a Most-Híd kampánya. A párt több mint 600 óriásplakáton hirdeti választási üzeneteit dél Szlovákia-szerte - ez arányaiban 2x több mint a Smer kampánya, amely 4x nagyobb területen 2x annyi billboarddal van jelen... A szlogenek bizalomról, jellemről, hűségről szólnak, mintha a párt maga is kételkedne saját hitelességében... Egyfelől ott van a választók bizonytalansága arra vonatkozóan, nem a Smer-nél landolnak-e a Híd-ra leadott szavazataik, másfelől meg a pártstruktúrákból jövő kétségbeesett nyomás a kormánypozíciók felé - munka-, üzleti lehetőségek -, források  reményében... A párt elnöke két számjegyű eredményt remél, több jel azonban arra mutat, hogy az igazi kihívás a parlamenti küszöb... A törvényhozásból való kiszorulás minden bizonnyal - a fentebb említett okoknál fogva - a pártstruktúra gyors bomlásához vezetne.


Bugár Béla ma 57 éves és még max. 2 cikluson át maradhat a politikában. Nem véletlen, hogy a pártban nincsenek fiatal arcok, a projektnek maximum 10 éves kifutási ideje van. Ugyanakkor a Híd a szlovák politikai paletta legmodernebb pártja, állandóan megújuló arculatával és politikai marketingjével rég meghaladta nemcsak a társadalmi érdekvédelem klasszikus kereteit, de saját előző énjét is, ezért nem is érzi szükségesnek elszámolni az előző ciklusok ígéreteivel, elvégzett munkájával. Ez azzal is összefügghet, hogy a párt 2012-2016-ban sem a parlamentben, sem a régiókban nem fejtett ki érdemi tevékenységet (az elsőre jó példa a feltárt korrupciós ügyek teljes hiánya, a másodikra az érsekújvári képviselő testület). A választások előtt azonban  minden pártsejt lázas kampányolásba fog  - újabb esélyt kérnek és új ígéretek születnek...

A kampány fókuszában maga az elnök személye áll. Bugár Béla preferenciáit a magyar választók körében még 2008-előtt - mint az akkori MKP vezetője - szerezte. Már akkor megtapasztalta, milyen hasznos kimaradni a kényes vitákból. A "nemzetiségi kérdés" helyett mindig is fontosabbnak tartotta a "káder kérdést" (egyes becslések szerint 11 ezer párkatona szorult ki protekciós állásából, miután a párt 2006-ban elveszítette kormánytagságát). Konfliktus helyzetekben rendre szabadságra ment, így a szlovák társadalom szemében ő lett a "Náš Maďar".  A szlovák választóknál ma is népszerűbb mint sajátjai körében, pechjére azonban ez alig-alig hoz szavazatokat. Választó-csalogatóként a listán helyet kapnak különböző szlovák liberális értelmiségiek, akik azonban jellemzően még ugyanabban a ciklusban kereket oldanak.

Választások Részvételi arány,% Most-Híd,% MKP,%
1990 95,39 8,66
1994 75,65 10,19
1998 84,24 9,13
2002 70,06 11,17
2006 54,67 11,68
2010 58,83 8,13 4,33
2012 59,11 6,89 4,28

Szavazatok megoszlása a Szlovákiai parlamenti választásokon 1990-2012-ben

A párt nagy - és hovatovább egyetlen - erénye a konfliktusmentesség. Mivel a magyarok érdekvédelmét teljesen levetkőzte, nincs konfliktusforrás a szlovák pártokkal. A magyar régió megfásult, leszakadt és rohamosan asszimilálódó közönsége számára - jobb alternatíva híján - ez nem is olyan rossz választás... Ősszel kellemes meglepetésként hatott a párt migránskérdésben történt állásfoglalása, ebben a témában azonban láthatóan nincs belső egység és a kampányban sem szánnak neki szerepet. Hasonlóan nem kampánytéma az EU-s támogatások lenyúlása - ebbe a pókerjátszmába ugyanis  rövid időre a párt két minisztere is beszállt - és ennek őrzi rossz emlékét az érsekújvári kamu Logportál projekt is... Február 27-én a Fő-téri kultúrházban az érdeklődők élőben "beszélgethetnek" a párt képviselőivel (a meghívón a helyszín hibásan van feltüntetve - a VMK-MsKS elvileg a Béke-mozi lenne).

 

{jumi[NZONLINE/addfb.php]}{jcomments on}


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1339


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>