A Galilei Kör 1911. január 28-iki ülésén hangzott el Jászi Oszkár előadása a nemzetiségi kérdésről. Jászi 1905-töl gyűjtötte a témában az anyagot és közel járt a "A nemzeti államok kialakulása" c. könyve befejezéséhez (1912 tavaszán jelent meg). Adatgyűjtő útjai során megfordult Felvidéken is, több szlovák nemzetiségi vezetővel épített ki szoros kapcsolatot (Hodža, Peter Makovický, Šrobár, Štefánek). Nézeteit megvitatta Seton-Watsonnal. Jászi koncepciója a mai szemszögből elhibázottnak tűnik.
Abból a feltevésből indult ki, hogy Hodža, Seton-Watson és a többiek az ország érdekeit tartják szem előtt amikor nemzetiségi jogokat követelnek. A közéletben zajló folyamatokat (magyar nyelv bevezetése a nemzetiségi iskolákban, a Czambel-féle cseh-ellenes szlovák irodalmi nyelv támogatása, panszlávizmus elleni propaganda) nem annyira a magyar politika nacionalista torzulásának látjuk, mint inkább a szlovák értelmiség által folytatott és a saját népe ellen irányuló magyarellenes propaganda visszaszorítására tett próbálkozásnak. Jászi Oszkár azzal, hogy jóhiszeműen és együttműködően járt el velük szemben, valamilyen szinten maga is eszközévé vált propagandájuknak.
Jászi előadásának szövege a képre kattintva letölthető.
Jászi ténykedését a nemzetiségi kérdés tanulmányozásában Hanák Péter ismerteti kiváló Jásziról írott könyvében (Hanák Péter, Jászi Oszkár dunai patriotizmusa, Magvető Bp. 1985). Ebből idézünk most egy részletet.
Leveleinek tanúsága szerint Jászi 1905 nyarán-őszén kezdte komolyabban tanulmányozni a nemzetiségi kérdést. „Foglalkozom újabban a nemzetiségi kérdéssel - írta Somlónak -, különösen honi viszonyaink szempontjából... a nemzeti egybe-forrasztás szempontjából."88 A nemzetiségek megnyerését két súlyos érv támogatja. „Előbb állítsuk helyre a testvéri egyetértést az összes nemzetiségekkel." Nem ellenségek, hanem barátok ők, elnyomottak, szegények, akár a magyar nép, s szövetségesek is lehetnek az ország függetlenségéért folyó harcban. E kossuthi gondolathoz egy széchenyis megfontolás társul: erőszakkal nem lehet asszimilálni, csakis jóléttel, kultúrával, türelemmel.89 Ha tehát Jászit a nemzeti eszme jelentőségének felismeréséhez a demokrácia jószelleme, az új Magyarország felé vivő út keresése vezette el, akkor a nemzetiségi kérdés tanulmányozására a békés asszimiláció, a nemzeti egybeforrasztás, vagyis egy civilizált nacionalizmus démona ösztökélte.
És ne gondoljunk itt a démonnal kapcsolatban valami gonosz, ártó istenségre, hanem inkább a kereső, kísérletező, nyugtalan szellemre, az emberi tökéletesedés hitének - az eudémoniának - a küldöttjére. Hiszen a nemzetek közötti - az internacionális - megbékélés, amint még látni fogjuk, aligha a nemzeten kívül álló, a nemzetek felett lebegő' humánus szellemek éteri találkozásából, hanem a civilizált nacionalizmusok fokozatos, apró kompromisszumaiból születik meg - ha valaha megszületik. Jászi eszmetörténeti jelentősége éppen abban áll, hogy a magyar nacionalizmus szelídebb, civilizált változata és kompromisszumkeresése felé tájékozódott. Erre vall történeti és szakirodalmi érdeklődésének növekedése is.
Magyarország felfedezése, a radikálisok legnagyobb vállalkozása, szükségképpen maga után vonta a régi Magyarország felfedezését is. Jászit leginkább a szabadságharc, Kossuth, Eötvös és az egykori 48-as szélbal nemzetiségi politikája érdekelte, írásaiból kitűnik, hogy 1907 táján ismerte meg az 1849. júliusi nemzetiségi törvényt, Kossuth kütahyai alkotmánytervezetét, az 1868. évi nemzetiségi törvény előzményeit, Deák és Eötvös igazi álláspontját és a szélbal 1870. évi nemzetiségi megegyezési tervezetét, amely feladta az „egységes politikai nemzet" fikciót, elismerte a szlovákok, a románok, a szerbek, a ruszinok, a németek nemzeti létét és egyenjogúságát, és az 1849. évi törvény szellemében a megyei szintű nemzeti (nyelvi, kulturális) autonómia megadását helyezte kilátásba.90 Jászi 1848 történetéből azt a következtetést vonta le, hogy a magyar függetlenség igaz híveit a harc logikája, a reális taktika belátása előbb-utóbb rávezette a nemzetiségekkel való megbékélés és szövetkezés útjára. A radikális párt ezt a reális taktikát kívánja folytatni, megújítani: „programja a magyar függetlenségi gondolatnak egyedüli elképzelhető útja".91
A témában való elmélyüléshez nagy segítséget nyújtott a szakirodalom, elsősorban az ausztro-marxisták tanulmányai. Jászi nem sokkal megjelenése után ismertette Ottó Bauer alapvető munkáját, a Die Nationalitatenfrage und die Sozialdemokratie (Wien, 1907.) című könyvet. A marxista társadalom-és történelemszemlélet kiváló alkotásaként mutatta be a jeles művet, különösen a szociológiai műveltségét dicsérte. Egyetértett Bauer ama meghatározásával, hogy a nemzet sorsközösség, amelyet a történetileg kialakult és a nemzeti sors által formált kultúra és a kultúrát közvetítő nyelv fog össze.92 Jászi főként a faji alapozású vagy a közös leszármazást hirdető etnikai szemlélet elvetését, a történeti és a kulturális tényezők kiemelését dicsérte, ellentétben egy másik fiatal ideológussal, J. V. Sztálinnal, aki néhány év múlva élesen bírálta Bauer definícióját, sőt felfogását egyenesen idealistának, mozgalmi szempontból használhatatlannak minősítette.93
Bauer érdeme, hogy a kapitalista társadalomfejlődés egy különös, korjellemző ellentmondását mutatta és magyarázta meg. A kapitalizmus ugyanis egyre nagyobb egységekbe tömöríti, integrálja a gazdaságot, másfelől nemzeti elkülönülést, korábban nem létezett nemzeti szeparatisztikus mozgalmakat vált ki. Bauer tehát bátran szakított a II. Internacionálé egyik fontos dogmájával, hogy a kapitalizmus fejlődése szükségképpen a nemzetek közötti különbségek eltűnését, a nemzetek egybeolvadását készíti elő. Ellenkezőleg, éppen a tőkés árutermelés elterjedése, a polgárosodás folyamata keltette életre és töltötte el nemzeti tudattal az ún. „történelem nélküli nemzeteket". A gazdasági egységesedés és a politikai-szervezeti, tudati széttagolódás a kapitalizmus immanens ellentmondása.
Hogyan is lehetne másképp, teszi hozzá a megértő recenzens. „A nagy néptömegekre nézve a barbarizmusból a kultúrába csak anyanyelvükön át vezet az út. Sehol nem látszik tisztábban, mint éppen ezen a ponton, hogy a nemzeti milyen kikerülhetetlen lépcsőfoka a nemzetközi civilizációnak."94
Fontosnak tartja Bauer gondolatmenetét és megállapításait a munkásmozgalom reálisabb taktikája szempontjából is. Bauer helyesen szakít azzal a dogmával, amely nem akarja tudomásul venni a nemzetek közötti különbségeket, a nemzeti érzést elő-ítéletnek tekinti, amelynek egyetlen funkciója az, hogy eltérítse a munkásosztályt az emberiség felszabadításáért vívott harcától. Nem, mondja Bauer, a nemzet valóságos, tartós közösség, a munkásság is ebbe tagozódik bele, s ha ezt felismertük, akkor kitűzhetjük a valóságos szocialista feladatot: a különböző' nemzetiségű munkások érdekközösségének, szolidaritásának tudatosítását. Soknemzetiségű országban, mint amilyen a dualista Monarchia, a nemzetek békés együttélését leginkább úgy érhetjük el, ha a társadalmat és magát a munkásmozgalmat is megosztó „nemzetiségi kérdésből hatalmi kérdés helyett kultúrkérdést csinálunk".95 Eddig a pontig Jászi maradéktalanul egyetért Bauerrel. Ami a gyakorlati megoldást, a kulturális autonómia elvét és gyakorlati kicövekelését illeti - fenntartásai vannak. Nem kíván „e nagyszabású tervvel" vitába szállni, mondja udvariasan, csupán annyit jelez, szűkszavúan, hogy a tervezett autonómia utópisztikus, nem egyeztethető össze a modern államfejlődéssel.
Jászi, mint magyar nacionalista, nem érti meg Bauer nagyívű koncepciójának több pozitív elemét, de mint magyar nacionalista nagyon is jól megérti egy halálos szervi baját. A föderatív Nagy-Ausztria (GroB-Österreich) plánuma ugyanis feltételezi a dinasztia uralmát, amelynek elemi érdeke, hogy az autonómiák korszerű elrendezésével egyensúlyozza és ellensúlyozza a birodalomromboló nemzeti törekvéseket. Jászi nagyon szkeptikus a „demokratikus cézárizmus" életképessége iránt. Már az is fölöttébb kétséges, hogy a Habsburg-dinasztia hajlik-e egyáltalán valaminő demokratizmusra, s ha netán önérdekből hajlanék is rá, összeegyeztethető-e a demokratizmus a cárizmussal, s a cárizmus a nemzeti - kiváltképpen a magyar nemzeti - érdekekkel?96
Bauer nagy munkája, amelyből egyébként Jászi sokat profitált, végül is azt a gondolatot erősítette benne, hogy nem a föderáció, hanem Magyarország iparosítása, polgárosítása, demokratizálása fogja a nemzetiségi kérdést megoldani. Iparosodás és demokrácia „ki fogja egyenlíteni a nemzetiségi ellentéteket, és a nemzetiségek zavartalan kulturális fejlődését biztosítva lehetővé fogja tenni, hogy bár különböző nyelveken, de egységes érzelmekben együtt dolgozzunk" az új Magyarországért97
íme, készültek, formálódtak az építőelemek a nagy munkához, amelyen Jászi a következő években teljes odaadással dolgozott.
A magyar demokrácia archimedesi pontja
Az „új Magyarország" jövőképe egyúttal új szakaszt nyitott Jászi eszmei fejlődésében: 1906 után a hazafias szocializmus kísérletét a nemzeti demokrácia szilárdabb, tagoltabb, a nemzetiségi kérdésre is kiterjedő programja váltotta fel. E tekintetben ugyan nacionalista alapon állt, de egy civilizáltabb, megegyezést kereső nacionalizmus alapján, ezért félreérthetetlenül elhatárolódott a Pusztaszer hagyományát követő uralkodó nacionalizmustól. Jászi új Magyarországának nemzetfelfogása elsősorban a „feudális reakció" ellen, az újkonzervatívok és az óliberálisok összecsendülő sovinizmusa ellen irányult. Jászi nemzetfelfogását a körülötte zajló közéleti harcok és a mohó étvággyal habzsolt olvasmányok, a politikával eljegyzett tudomány alakította ki.
„Folytonosan, de változó bizalommal dolgozom a nemzeti kérdésen" - írta Somlónak 1906 nyarán. A nemzetiségi vidékeken tett látogatásai erősen impresszionálják. „Hisz munkám nem puszta elméleti vizsgálódás, hanem vagy 8 millió ember rettenetes szolgaságának bilincseit akarja széttörni."98 Nemes és nagyralátó ambíció, humanista indíttatás, de azért ott lappang mögötte a magyar nemzeti demokrácia jövőképe, amelynek jelenét a koalíciós rezsim barbár és kihívó sovinizmusa olyannyira kompromittálta. Jászit egyre jobban nyomasztotta, zaklatta Magyarország romló nemzetközi reputációja, a külföldi mérvadó közvélemény szemlátomást növekvő magyarellenessége. Úgy vélte, a koalíciós rezsim bűne, hogy a haladó világ szemében Magyarország a feudalizmus „utolsó védőbástyája", „a nemzeti elnyomás klasszikus hazája". „...Úgy érezzük, hogy eme támadások föltétlen jóhiszeműségük, sőt többnyire jó informáltságuk mellett is nagy igazságtalanságot tartalmaznak Magyarország ellen: azt, ami egy törpe és pusztuló, önző és kizsákmányoló kaszt garázdálkodása, mint az egész magyar nemzet, az egész nép bűnét állítják oda."99 Elemi nemzeti érdekünk tehát a külföldi közvélemény felvilágosítása a magyar reakció tevékenységéről, hiszen a „nemesi rémuralom" nemcsak a nemzetiségeket sújtja, hanem a dolgozó magyar népet is. „Magyarország nemzetközi tisztessége megmentésének csak egyetlen eszköze van: fölfedni és pellengérre állítani a külföld előtt azt az agrár-feudális rablógazdálkodást, amely ezt a szégyenletes rendszert szüli, és szervezni vele szemben itthon a magyar demokráciát, amely közös jogokban egyesíti az ország minden nemzetiségét."100 E közvetlen politikai indítékokon túlmenően, izgatta, foglalkoztatta a téma elméleti érdekessége is. Most hatalmas történeti és szociográfiai tényanyagon próbálhatta ki szociológiai ismereteit, a marxizmusból átvett tételeit. Munka közben úgy látta, hogy a történelmi materializmus viszi legközelebb a nemzetiségi küzdelmek lényegének megértéséhez. Ezzel a módszerrel még a gyér és elfogult magyar történetírásból is kihámozhatok „bizonyos egyetemes törvényszerűségek". („Milyen szép dolog ez a történelem" - sóhajtott fel anyagaiba merülten, csak idő és nyugalom adatnék meg!)101
Ezekben az években azonban a feje s a keze tele volt munkával. írt, szerkesztett, politizált: „az adminisztráció és program összes szálait kezemben kell tartani, s mellette szervezni, agitálni, szónokolni, vezércikkeket írni, verekedni s örülni, ha 2-3 óra olykor megmarad szegény könyvemnek.. ."102 A mű azért, ha lassacskán is, haladt. 1908 végére elkészült egy „félgyártmány", 50 ív terjedelemben. Ebből akkor mindössze egyetlen ívet publikált a Huszadik Század 1908. decemberi nevezetes programadó számában.
A Nemzetiségi politikánk iránya abból indul ki, hogy Magyarország soknemzetiségű, de nagy történelmi múltra visszatekintő, egységes állam. A nemzeti kérdés mai formájában a 19. század első felében merült fel, mint egyik jelensége a nagy gazdasági és társadalmi erők küzdelmének, „melyek a jobbágyság eltörlésére és a modern jogállam alapjainak lerakására vezettek".103 Ebben a sorsdöntő időben a magyar nemesség önző osztályérdekű nacionalizmusa és a nemzetiségek partikularizmusa tragikusan összeütközött. A múlt keserű tapasztalatain okulva, a hatvanhetes liberális kormány egyik első intézkedése a nemzetiségi törvény meghozatala volt. Jászi nagyra értékeli e liberális törvényalkotást. Úgy látja, ez lett utóbb a nemzetiségi „defenzíva" fő erődítménye, és ez lehet az országban lakozó sokféle nép együttélésének alapja a jövőben is.104 A nemzetiségi követelések három fő területen jelentkeznek, és ezeken orvosolhatók: a közigazgatásban és az igazságszolgáltatásban; a gazdasági életben; az iskolaügyben és a kultúrában. A megoldás az ország általános demokratizálásában rejlik : a latifundiumok felszámolásában, az iparosításban, a közigazgatás reformjában, a nemzeti nyelvhasználat és kultúra biztosításában. Ilyen demokratikus fordulatot csak új osztályok, új politikai erők hozhatnak, azok, akiknek nem az orosz és a porosz nemzeti uralom a mintaképük, hanem az amerikai és a svájci civilizált nemzeti együttélés.105
E nagyszabású munkálat építőanyagának összegyűjtése során ismerte fel Jászi, hogy milyen keveset tud ő és a magyar baloldal a nemzetiségek társadalmáról, mindennapi életéről, gondolkodásáról. Jól érezte, hogy egyoldalú és papirosízű lenne a könyve, ha csupán könyvekből, statisztikákból, holt anyagból merítene; tehát személyesen kell megismernie, utazás, interjú és a szociográfia segítségével a helyszíneket és a bennszülötteket. A fővárosban élő vagy ott gyakran megforduló nemzetiségi politikusok közül többet már korábbról, a választójogi harcok idejéből ismert. Jó kapcsolatot tartott fenn a szlovák Milán Hodzával és" Anton Stefánikkal. Hodzától figyelemre méltó hozzászólást kapott és közölt az Áchim-féle parasztpárt 1908. évi programjáról indított vitában. Hodza úgy vélte, nemcsak létjogosult, de politikailag egyenesen szükségszerű az önálló, demokratikus parasztpárt fellépése, mivel a parasztságot képviselő hagyományos párt, a negyvennyolcas, fokozatosan a konzervatív földbirtokosok, a dzsentri képviseletévé redukálódott. A „negatív kossuthizmus" összeomlása megnyitotta az utat a paraszti demokrácia önálló szerveződése előtt.
Ilyen parasztpárt és az ugyancsak paraszti és kispolgári alapozású nemzetiségi pártok között természetes szövetség jöhet létre.106
Úgy látszik, Hodza lehetett az egyik támpont, aki Jászi szlovák tájékozódását elősegítette. Ő ismertette össze a művelt és befolyásos rózsahegyi gyárossal, Péter Makovickyvel, akitől 1908 végén alapos információkat kapott készülő könyvéhez.107 Makovickynek egy kérdőívre adott válaszait olyan értékesnek tartotta, hogy a Huszadik Század 1909. évi 1. számában teljes terjedelemben közölte őket.
Ebből a cikkből képet alkothatunk Jászi érdeklődésének irányáról is, Makovicky helyzetértékeléséről, vagy inkább: a nyilvánosság elé tárt véleményeiről. Jászi kérdései a szlovák társadalom szerkezetére, tulajdonviszonyaira, főként a középosztály számára és helyzetére, a közigazgatás magatartására, az iskolapolitikára, a nemzeti elnyomás, a magyarosítás társadalmi formáira, illetve a szlovák társadalom politikai megoszlására, pártviszonyaira, az értelmiség és a nép hangulatára vonatkoztak. Makovicky válasza rhegerősíti azt az ismert tényt, hogy a szlovák társadalom nélkülözi a nagy- és kÖzép-birtokos osztályt, a nagyburzsoáziát, többségét a parasztság és a kispolgárság alkotja. Liptó megyében a kisiparosok 90 százaléka szlovák, 10 százaléka zsidó, a kereskedőknél az arány pontosan a fordított. A szlovák középosztályhoz a kisiparosok, néhány gyáros és kereskedő, főként pedig értelmiségiek és tisztviselők tartoznak. Érdekes az a megfigyelése, hogy a „nemzetiségi kisbirtokos osztály gyarapodóban van. Az eladásra kerülő nemesi birtokok legnagyobb része a nemzetiségi parasztság kezébe kerül s szétdaraboltatik. A tönkrement paraszt Amerikába vándorol, vagy pedig gyári munkásnak áll be".108
A beszámoló érthető indulattal bírálja a magyar közigazgatást és az iskolapolitikát. Képzeljék el azt a helyzetet, írja, hogy egy tiszta magyar nyelvű faluban magyarul nem tudó német tanító német nyelven tanítana. „Milyen germanizáló hatása és milyen oktatási sikere lehet az ilyen iskolának?" Az ilyen iskola egyetlen praktikus eredménye „a nép nagymérvű elbutítása". Ezt azonban az amerikai kivándorlással szerzett szakmai és világismeret, az ott gyűjtött pénz és főleg a nemzetiségi sajtó ellensúlyozza. A szokásos eszközökkel a magyarosítás semmire sem megy. Sőt éppenséggel az a helyzet, írja Makovicky, hogy ha a nemzetiségi vidékre szakadt magyar vasutas vagy postás „tót nőt vesz feleségül, a család eltótosodik". Ugyanez a helyzet akkor is, ha „az idevalósi paraszt, kisiparos, vasúti, postaszolga magyar nőt vesz feleségül". Az ok: a környezet asszimiláló hatása.109
Nagyon figyelemreméltók a nép hangulatára, nemzeti tudatára vonatkozó megállapítások. A szlovák nép körében nem találkozhatni magyargyűlölettel. A nép a népet testvérének nevezi. A szlovákok sejtik, hogy a magyarosítás „nem a magyar népnek tudható be", hanem az úri politikának. A nép az elnyomókat az urakban látja, ellenszenve ellenük irányul. Ezt az is bizonyítja, hogy a nemzetiségiek között terjed a szocializmus, amit nem annyira az ipari munkásság számának, mint inkább a paraszti nép elégedetlenségének növekedése motivál. Jászinak arra a kérdésére, hogy mutatkozik-e a szlovákok körében elszakadási törekvés, informálója kategorikus nemmel válaszol: „Kifelé gravitálás nincsen." „Ha a kifelé gravitálás megvolna, ugyan kérem, nem vándorolna-e a román Romániába, a szerb Szerbiába, a tót Csehvagy Oroszországba. ... A tót népnek a nemzeti szolidaritásról nincsen még fogalma." A kifelé gravitálás vádja agyrém. És e tekintetben, írja, nincs különbség az egyszerű, tanulatlan nép és az értelmiség között. „Az intelligens tót ... is távol van attól, hogy kifelé gravitáljon."110 Lehet, hogy a becsületes szimpatizáns, Makovicky, 1908-ban őszintén így értékelte honfitársainak tudatállapotát és orientációját. Akkor vagy nagyot tévedett, vagy azok hangulata változott gyökeresen egy évtized alatt, avagy mindkét lehetőség a világ olyan hatalmas felfordulásával függött össze, amelyet századunk első évtizedében senki sem, legkevésbé a józan reálpolitikusok láthattak előre. A Makovicky tagadása mögött feszülő indulat s a szlovákság nemzeti tudatosságának lefokozása megenged olyan feltételezést, hogy az effajta válaszok kissé ad usum Delfini készültek, részben a gyanakvó hatalom megnyugtatására, részben a jó szándékkal közeledő demokraták aggályainak eloszlatására olyan esély iránt, amely úgyis a realitások és utópiák távoli határmezsgyéjén rejtőzött.
Könyvének anyaggyűjtése során Jászi nem elégedett meg írásos információkkal. Maga is több ízben bebarangolta - mint tudós adatgyűjtő, turista és népi politikus - a Felvidéket, Erdélyt, és formálódó tételeit a helyszínen ellenőrizte. 1909 augusztusában, Makovicky hathatós segítségével, szlovák tájakat és politikusokat keresett fel,111 megismerkedett Jozef Skultétyvel és Svetozar Húrban-Vajanskyval, a turócszentmártoni Národné Novini szerkesztőivel, Vavro Srobárral, a Hlasz-csoport vezetőjével, a későbbi miniszterrel.112 A Huszadik Század szerkesztése és erdélyi utazásai során Jászi széles körű kapcsolatokat épített ki a román írókkal, politikusokkal is. Ő és barátai nagyra becsülték Octavian Goga irodalmi munkásságát és akkor, az elnyomás idején vallott politikai elveit - bár esztétikai felfogásával nem értettek egyet. Már a háború előtt szoros baráti kapcsolatot építettek ki a jeles román íróval, Emil Isackal, aki rendszeresen írt a Világ-ba, a Nyugat-ba és a Huszadik Század-ba.113
Hasonló utakon és eredményességgel szövődtek, bővültek Jászi szerb és horvát kapcsolatai is. Vasa Jaksićcsal, a Srpski Glas szerkesztőjével és Zarko Jaksiócsal a választójogi harc során kerültek egy táborba és rendszeres levelezésbe.114 A zágrábi Pokret szerkesztőségétől 1912 májusában tájékoztató cikket kért a horvátországi abszolutisztikus rendszerről, hozzászólást a Huszadik Század júliusi számában tervezett vitához a magyarországi alkotmányosság válságáról.115 Milutinovits Miklós pancsovai közíró azzal ígérte meg támogatását a közelesen megalakuló radikális pártnak, hogy a magyar és a nemzetiségi demokratáknak vállvetve együtt kell küzdeniök. Ezért fontos, hogy az új párt vidéki tagjai „igazi demokraták legyenek".116 Támogatást ígért - bár aktív közreműködést egyelőre nem vállalt - Mudron János turócszentmártoni ügyvéd is.117 Igazából a nagy szorongattatás idején, a háború alatt küldött segélykérő levelekből derült ki, mennyi híve van Jászinak a nemzetiségek demokratikus értelmiségében.
Utazásai, tapasztalatai, olvasmányai hatalmas segítséget nyújtottak készülő könyvéhez. 1911 nyarán már örvendetes előrehaladásról és súlyos gondokról számolhatott be. A kézirat lassan óriási méreteket ölt, „a munka egész problémakomplexummá nőtt: államalakulás, asszimiláció, nemzetiségi kérdés. Volna jó négy kötetre való anyagom".118 És még ez sem elég. Szeptember közepén gépelt körlevéllel fordult nemzetiségi barátaihoz. Könyve sajtó alá rendezésekor úgy látja, írta, hogy még mindig hiányosak a statisztikai adatai. Szeretné pontosabban tudni, hogy „Magyarország fő nemzetiségei mily nagy értelmiségi középosztállyal rendelkeznek". Ezért kéri barátját, aki „nemzete gazdasági és kulturális mozgalmait hosszú évek során figyelemmel kíséri", küldjön adatokat a középosztályhoz sorolható egyének számáról.119
Aztán 1912 tavaszán a diadalmas hír barátoknak, szakmai és politikai tekintélyeknek: megjelent a könyv, sokévi szorgos és kínlódásos munka gyümölcse !
A nemzeti államok kialakulása úttörő munka a hazai politikatudományi irodalomban. Először veszi összehasonlító történeti és szociológiai módszerrel vizsgálat alá a nemzeti mozgalom és a nemzeti állam genezisét. Kérdésállítása bármennyire kézenfekvő, a korabeli Magyarországon újszerű: hogyan és honnan jöttek a modern nemzetek és nemzeti mozgalmak? Honnan veszik hatalmas bomlasztó és forrasztó erejüket? „Mi rejtőzik a nemzeti elv és a nemzetiségi mozgalmak legmélyén?" Bár az érdemi válasz az újkornál kezdődik, Jászi egészen az őskorig s az antikvitásig nyúl vissza. Végigvezeti az olvasót Hellaszon, Rómán, a középkori városállamokon, amíg végre kimondja a vadonatújnak nem nevezhető tételt: „A középkori feudalizmus leküzdéséből és megdöntéséből születtek meg a mai nemzeti államok."120 Ezt a Marx-tanítványok, a közelmúltban és a közeli szomszédságban éppen Kari Renner és Ottó Bauer bőven kifejtették,121 de a magyar közönség számára talán szükséges volt megismételni, és a tudományosság hitelét keltő bevezetéssel ellátni, még ha a történetiség inkább csak homlokzat, ornamentum volt is, s nem szilárd fundamentum. Egy figyelemre méltó megállapítás azért kiszűrhető a világtörténeti áttekintésből: minden korábbi közösségnek megvolt a sajátos - vérségi, lokális vagy patrióta - tudata, és minden tartósabb állami alakulatnak a maga - vallási, kulturális vagy dinasztikus - állameszméje. Népi közösség és állam azonban a késő középkorig nem esett egybe, a két lojalitás ritkán találkozott. Csak a modern gazdasági, politikai és kulturális fejlődés hozza egymáshoz közel, legalábbis nyugaton, az egységesülő államot és a határait kitöltő lakosságot, ez hozza összhangba a nemzeteszmét és az állameszmét. Fontos gondolat ez: a lojalitások és azonosulások találkozása roppant erős, életképes szerveződési formát teremt: a nemzeti államot.
Jászi több ponton kiegészíti a nemzeti fejlődés korabeli szocialista értelmezését, a regionális és nemzeti sajátosságokat, a tudati tényezőket illetően pedig annyira korrigálja, hogy az már vitának tekinthető, főként a hazai szociáldemokraták közt divatozó doktriner nemzetellenes felfogással. Bár több helyütt hangsúlyozza, hogy a nemzeti egységesedés „a gazdasági fejlődés polgári rendjéből következik", s hogy a születő új világ „többé nem a feudális urak katonai uralmán s magánjellegű hatalmukon épül fel, hanem a mindinkább egységes gazdasági életet élő nép szerves összetartozóságán",122 a részletes kifejtés során több teret és figyelmet szentel a tudati-eszmei és az érzelmi-lelki tényezőknek.
Jászi gondolatmenete két pályán halad. Egyrészt kimutatja a nemzeti szerveződésben rejlő egyetemes törvényszerűséget. Bármennyi helyi szín, kuszaság tarkítsa, bármilyen kicsinyes perpatvar provincializálja is, a nemzeti mozgalom az „általános világtörténelmi fejlődési sor kikerülhetetlen kísérő jelensége". „Ő az, amely megteremti a nagy, egységes nemzeti államokat; ő az, amely felbont mesterségesen ... összetákolt államalakulatokat, és ő az, amely a tunya és leigázott néptömegeknek évszázados tompa álmát vagy itt-ott tervszerűtlenül fellobbanó véres lázadásait a nagy, átgondolt kultúrharccal cseréli föl." A néptömegek nyelvi és kulturális öntudatra jutása ugyanis a polgárosodással megindult egyetemes folyamat része: „a demokratikus elv és a lelkiismereti szabadság teljes érvényesülése". Természeti törvény érvényesül itt, természeti folyamattal állunk szemben, szögezi le a pozitivista szociológia fogalmaiban a következtetést.123
Ha ez így van, akkor a mozgalom és a hozzákapcsolt tudat, még ha színét, hevét gyakran a régmúltból, a dinasztikus és rendi harcokból meríti is, a tömegek felemelésének magasabb fokozatát készíti elő, s alapjában véve nem a félrevezetést szolgálja. A nemzeti kultúrák kifejlesztésére irányuló törekvés „nem valami éretlen nacionalizmus, nem valami hazafiaskodó frázisokon való nyargalászás, hanem oly élettörekvés, amely nélkül nép tartósan nem élhet".124 De éppen azért, mert a mozgalom a hagyományos érzelmi és szokáskultúrában élő tömegeket ébreszt új életre, az ő nem racionális gondolkodásmódjukhoz igazodik, a hatalmi erők által könnyen befolyásolható. E természeti folyamat „minden racionális utópiát meghazudtol". „Humanitás és józan ész még mindig csütörtököt mondott a történelemben, valahányszor a hatalmi erőkkel szembe kerültek",125 s ha az emberekről több racionalitást tételeztek fel, mint amilyen csipetnyi igazgatja őket. Ettől még, mondja Jászi, nem kell a szép racionális utópiákat feladni, csak nem szabad időnek előtte erőltetni őket. Az emberi egységesítést nem lehetett egykoron a nemzetin, most sem lehet a nemzetközin kezdeni. „Az emberiség úgy van alkotva, hogy a nemzetköziséghez a nemzetin, ehhez pedig a néptömegek anyanyelvén át vezet az út."126 Jászi érvelésének példatára és gondolatisága e pontig a baloldalnak, a radikálisok és a szociáldemokraták közt hangadó doktrinereknek szólt, s ebben a minőségében nagyobb az eszmetörténeti jelentősége, mint az egykorú tudatformáló hatása volt. A magyar baloldalnak évtizedeken keresztül a nemzetbe való betagozódás vagy kívülállás és a nemzeti gondolat integrálása vagy kirekesztése volt a legfőbb dilemmája, amelyen jobbító törekvések, reformok és forradalmak véreztek el.
A gondolatmenet, amely eddig a pontig a tudományos érvelésre fogékony hazafiak számára is követhető, elfogadható, itt pályát vált. Az emberiség fokozatos integrációját bizonyító érve már kétélű. Az is szorosan következik belőle, hogy a nemzeti kisebbségek ugyancsak anyanyelvükön keresztül vonhatók be egy fejlettebb kultúrkörbe, és minden erőszakos asszimiláció csak akadályozza a kulturális egységesedés, végső soron az összeolvadás folyamatát.
A nacionalizmusellenes él nem másodlagos, nem oldalvágás. A könyv nem önmagában a nemzeti fejlődés törvényszerűségének kimutatása végett - és nem annyira a doktriner „nemzetfelettiség" meggyőzése érdekében - íródott, mint inkább és elsősorban a nemzeti eszmét eltorzító, más népek ellen és az osztályelnyomás érdekében kihasználó nacionalizmus ellen. Jászi sok helyütt, szinte refrénként idézi fel, hogyan és miért vált a nemes patriotizmus nemesi nacionalizmussá, volt lovagok, junkerek, dzsentrik, nagy- és kisurak felsőbbrendűségét és hatalmi igényeit igazoló ideológiává. E logikai létrán végül ahhoz a tételhez jut el, hogy minél rendibb, antidemokratikusabb az uralkodó elit, annál nacionalistább, hiszen a feudalizmus maga a durva elnyomás, a kulturálatlanság, míg az indusztrializmus a civilizációnak és a kultúrnépek békéjének a nevelője. A magyar nacionalizmus agresszivitását is a feudális eredetéből és társadalmi bázisából vezeti le.127 Jászi a magyar feudális nacionalizmus elutasítása során, mintegy Adyt igazolva tárja fel a magyarságfogalom ellentétes társadalmi alternatíváit. Mit jelent a magyarság a vezető réteg értelmezésében?
„... A birtokarisztokrácia kizárólagos uralmát, mely kasznáraival, uzsorásaival és nemzetiségi renegátjaival uralmában tartja az egész magyar népet, az egész magyar polgárságot és a nemzetiségek minden rétegét."128 A baloldal értelmezésében a magyarság a dolgozó népet, a polgárságot és az értelmiséget jelenti. A magyar oligarchia uralmát csak
Ausztria segítségével tudja fenntartani. Ausztria viszont csak akkor segíti a feudálisok uralmát, ha azok elfogadják az ország függőségét és az imperializmus minden katonai követelését. Ebből napnál világosabban következik, hogy Magyarország mindaddig képtelen lesz Ausztriával szemben súllyal-nyomatékkal fellépni, amíg kurucos követelései mögött csak egy zártkörű osztályuralom áll, amelyet mindenkoron le lehet törni az elnyomott nemzetiségek mozgósításával.
,,Ezért állítom, hogy a nemzetiségi kérdés a magyar demokrácia és állami függetlenség archimedesi pontja."129 Másutt úgy fogalmazta meg a marxi szocialista elvekkel hibátlanul összecsendülő felismerését: „ötven percentre nem lehet demokráciát csinálni, és ha a nemzet egyik felének elnyomását tűrjük, az oligarchia a másik fele ellen is alkalmazni fogja".130
Ennyi, vázlatosan, a helyzetelemzés. Nagylélegzetű történelmi felvezetés, alapos és logikus szociológiai, eszmetörténeti és politikai elemzés, amely túljutva az egysíkú racionalizmus meddő formuláin, tudja, látja, felismeri, és az értelem erejével megismerni, megszelídíteni kívánja az irracionális mozgatóerők hatalmas energiáit.
Milyen prognózis, milyen terápia következik mindebből? Mit kell, mit lehet tenni a természeti folyamatként működő nemzeti fejlődés demokratikus tartalmának és békés kibontakozásának biztosítása érdekében? A jelenség bonyolultságának és irracionális mélyrétegeinek feltárásához képest a terápia nagyon egyszerű. A nemzetiségi béke megvalósításának, summázza Jászi, két feltétele van: „jó iskola, jó közigazgatás, jó bíráskodás a nép nyelvén" és a nyelvhasználat, a műveló'dés szabadsága minden nemzetiség számára.131 A mai olvasó bizonyára primitívnek és elégtelennek találja ezt a terápiát. Mintha súlyosan neurotikus vagy epileptikus betegnek hidegvíz-kúrát ajánlanának. A mai olvasó azonban már fényévnyi távolságra van az első háború előtti magyar közhangulattól, belülről ismeri viszont az 1919, illetve az 1945 utáni újjárendezés következményeit. Két megfontolást tehát nem téveszthetünk szem előtt Jászi programjának történeti mérlegelésénél.
1914 előtt ez a program egyáltalán nem látszott olyan naivnak, mint öt vagy ötven év múltán. A nemzetiségi vezetők, konkrétan a románok, ennél kevesebbel is megelégedtek volna a Tisza Istvánnal folytatott tárgyalásokon.132 Mai tudásunk alapján nagyon valószínűnek tarthatjuk, hogy már akkor többre, messzebbre tekintettek, és bárminő engedmény csupán a teljes önrendelkezéshez vezető út egy-egy állomása lett volna. De ma már azt is jól tudjuk, hogy a nemzetek együttélése, kivált e tájon, csak kisebb-nagyobb kompromisszumok, engedmények sorozatán keresztül vezethet el egy - valaha talán - mosolygó jövőhöz.
Ezt a folyamatot alkalmasint Jászi is érzékelte. Többször is hangsúlyozza: az anyanyelven folyó oktatás, közigazgatás, bíráskodás követelése csak minimális program, amely egybeesik a hozzákapcsolt szociális programmal, vagyis egy általános demokratikus átalakulás kereteiben valósítható meg. Egyáltalán nem tagadja, hogy ez: kezdet. Jó közigazgatáson az alsó fokúnál nagyobb, városi és megyei szintű önkormányzatot érti, amely jelentős befolyáshoz juttatná a nemzetiségeket. Utal arra is, hogy a jövő a föderalizáláshoz, egykoron majd az Európai Egyesült Államokhoz vezet. A terápia tehát nem olyan primitív és tünetkezelő, mint amilyennek messziről látszik, s mint amennyit a kor és a közönség ismeretében Jászi a kimozduláshoz javasolt. Mert a történelmi kérdés valójában nem a kúra erősségi fokának megállapítása volt, hanem egy új terápia, egy más alternatíva választása. A századelőn ugyanis egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy a magyar vezető réteg 1867-ben a körülmények kényszere miatt reálisnak látott alternatívát választotta. Jászi nagy érdeme, hogy közép-európai elhelyezkedésünk újragondolása során a kossuthi alternatívához nyúlt vissza, a dunai népek összefogásának minimális programját vázolta fel, amelynek reális kereteit és tartalmát az érintettek konfliktusos, de egymáshoz közelítő kompromisszumai formáltak volna ki a realizálás hosszú folyamatában.
A nemzeti államalakulás uralkodó tendenciájának felismerése és a megfelelő alternatíva szabad választása: igazi alkotó gondolat volt ez, évtizedek óta az első a dualizmus korában. A minimális programnak tehát nem a tényleges csekélysége, „minimálissága" a meglepő, a kételyt fakasztó, hanem a probléma bonyolultságának és mélységének megfelelő diagnózis tudományos megalapozottsága és a terápia hatásosságának magabiztos-racionális hite közti ellentmondás.
Mert hát mi másnak nevezhetjük, mint a felvilágosodás és a pozitivizmus kései hajtásának azt a racionális feltételezést, hogy a modern iparosodás szükségképpen demokratikus rendszert teremt, s így a legszorosabb kölcsönhatás áll fenn iparosodás, városiasodás, demokrácia és a nemzeti ellentétek kiegyenlítése, a nemzetiségi kérdés humánus megoldása között? A nemzeti ébredésre a feudalizmus válasza az erőszakos elnyomás és beolvasztás; az indusztrializmusé az erők szabad játéka, „A feudális falu kaszturalmát felváltja az ipari város mindent összekeverő demokráciája; ... a magasabb kultúra egybeolvasztó hatása kikerülhetetlen. ... A modern indusztrializmusnak pontos, jó, becsületes adminisztrációra, biztos jogrendre, előzékeny, demokratikus közéleti formákra van szüksége; ... mindenek felett pedig a valódi demokrácia szelleme nem tagadhatja meg a népnek jogát nyelve és kultúrája fejlesztésére, mely nélkül nincs semmiféle haladás. Mindezek a körülmények a modern indusztrializmus nemzetiségi politikáját szükségképp engedékennyé, türelmessé teszik", alkalmassá a kiegyenlítésre és az összeolvasztásra.133 Az integráció logikusan kikövetkeztethető fejlődésiránya eszerint a modern gazdaság és társadalom természetében rejlik. Előrepillantva tehát nem a mozgalmak addigi tényeiből, irracionális vonzalmaiból, hanem egy racionálisan tételezett jövőképből vezeti le azt a valóban meglepő, és semmilyen empirikus megfigyeléssel nem bizonyítható tételét, hogy ,,a nemzetiségi mozgalom végeredményben az egység, a szervesebb gazdasági és kulturális tömörülés mozgalma ..." „A nemzetiségek nem izolálódni, hanem kapcsolódni akarnak a körülöttük egyre dúsabban fejlődő gazdasági élettel..." „A nemzetiségi kultúrminimum kivívása után az egyetemes gazdasági és kulturális érdekek szava egyre parancsolóbb lesz. Az egyes államokon belül a nemzetiségi szolidaritást megtöri a mind közösebb gazdasági és kulturális érdekek szolidaritása .. ,"134
A klasszikus liberális utópia megfogalmazásában Jászit nem a nemzeti mozgalmak fejlődéstendenciáját, mozgatóerőit ismerő tudós kritikus racionalizmusa vezeti, hanem a saját ideális programját a jövő realitásaként elfogadó politikus hite. Ezért elméletileg is elfogadja s a közéleti gyakorlatban is elhiszi, amit egyébként sok nemzetiségi vezető szívesen el is hitetett a közvéleménnyel: a magyarországi nemzetiségek nem melengetnek szeparatisztikus törekvéseket, hanem megelégszenek demokratikus jogokkal.
A demokrácia, ez az egyetemes panacea majd orvosolja az ország ezernyi baját, és lecsillapítja az elmérgesedett nemzetiségi viszályt.
Anatéma és újrakeresztelés
A liberális utópia sok mindenben tévesnek bizonyult, de egyvalamit Jászi jól látott előre: könyve hazai fogadtatását. „Dacára tárgyalásaim szigorúan tudományos jellegének és a tisztességes értelemben vett magyar szempont hatalmas alábástyázásának, ... mégis elkerülhetetlen, hogy az üzleti sovinizmus és a feudális történetírás halálordításban ne törjön ki: (Nota bene: az Eötvös-Deák álláspont in integrum restitutiójáról van szó!)" - írta Somlónak 1911 decemberében.135 A „halálordításban" nem tévedett. A nacionalista közvélemény roppant ellenségesen fogadta, hazaárulásnak minősítette és anatémát mondott a könyvre. Nem hatották meg Jászi csábító érvei, hogy a demokratikus egyenjogúság segítené igazában elő a nagystílű asszimilációt, hogy a soknyelvű demokrácia „az egységes magyar állam védelme és a kultúrmagyarság békés hegemóniája alatt jönne létre";136 s hogy Magyarország súlyosan megrendült nemzetközi tekintélye követeli a reakció kíméletlen bírálatát - még a mérsékeltebb kritika is az államegység bomlasztását, a magyarság jó hírének rontását vetette szemére. Az útszéli sajtó véres szájú izgatónak, széllelbélelt politikusnak bélyegezte.
A háborgást fokozta a megegyezést kereső Jászi jó kapcsolata román, szlovák politikusokkal és a magyarországi nemzetiségi viszonyokat kíméletlenül leleplező brit közíróval, Seton-Watsonnal. Többszörös könyv- és levélváltás során Jászi biztosította Seton-Watsont, hogy nagyrabecsült bajtársnak tekinti, s reméli, nem rettentik vissza a soviniszták rágalmai. „Talán vigasztalására szolgál, ha meghallja, hogy sovinisztáink szinte naponta ugyanazokkal a támadásokkal és rágalmakkal illetnek bennünket, mint amilyeneket Önre zúdítanak."137 A brit publicista nagy elismeréssel írt Jászi erőfeszítéseiről, melyeket „a jó kormányzat, a nemzetiségi béke és a demokratikus haladás ügyének szolgálatában tesz Magyarországon. ... Könnyű nekem, a külföldinek, aki kényelmesen ül a távoli Pertshire-ben, ... de egészen más dolog szembeszállni valakinek saját országa közvéleményével, magára vonni a hazafiatlanság vádját és a politikai üldözés veszélyét."138
Seton-Watson a kérdés lényegére tapintott. Jól érzékelte a helyzet kényességét: Jászit és barátait külföldi kapcsolataik és propagandatevékenységük miatt sokan támadták, még a progresszió táborából is. A nacionalista többség hazaárulásnak tartotta, a mérsékeltebbek is a politikai illendőség megsértésének az olyan kritikát, amely az ellenfélnek vagy ellenségnek minősített nemzetiségeket támogatja. Csakhogy Jászi sem a nemzetiségeket, sem a külföldi bírálókat nem tekintette eleve ellenfélnek. Neki és a radikálisoknak a feudális reakció volt a fő ellenség: harcuk a magyar pokollal volt. Szemükben a haza „árulása" vagy diszkreditálása - amennyiben ez a történelmi fekélyek felfakasztá-sát, a százados bűnök és a szégyenletes korabeli viszonyok feltárását jelentette - áldilemma volt. Éppen a haza megmentése követeli meg a fekélyek és a bűnök kiirtását, a nyílt, demokratikus bírálatot, még akkor is, ha abból az ellenség is hasznot húzhat. „A tiszta értelemben vett hazafiság" is azt parancsolja - írta Jászi 1910-ben hogy felvilágosítsuk a külföldi közvéleményt a hazai valóságról, a „feudális reakció" csődbe jutott, korrupt politikájáról, amely a magyar népet is rabságban tartja, előtte is gyűlöletes.139
A tiszta értelemben vett hazafiság és a politikai morál még azt is megkövetelte, hogy álláspontját teljesen egyértelművé tegye külföldi eszmetársai előtt. „Tartom magam ahhoz - írta 1914 áprilisában Seton-Watsonnak -, hogy csak olyan irodalmi propagandában veszek részt, amely egészében megbélyegzi ugyan azokat a súlyos vétkeket, amelyeket a magyar oligarchia a nemzetiségek nyelve és kultúrája ellen elkövetett, ugyanakkor azonban tiszteletben tartja annak a magyar népnek az eszményeit és jogos önérzetét, amely államunk történelmi keretei között akarja megvalósítani a termékeny harmóniát az összes nemzetiség között. Ezért kérem Önt, hagyja ki a programból az ellenségeskedés minden látszatát, amely nem az uralkodó osztályok, a magyar nép és a nemzetiségek jogainak bitorlói ellen, hanem maga a magyar nemzet ellen irányul... [E]z nem csupán az ésszerű eljárás eszköze, de - véleményem szerint - a magyar fejlődés teljes igazságát képviseli."140
Az ilyen „hazaárulás" vádját bátran és büszkén vállalta. Joggal érezte, nagy elődökkel, Széchenyivel, Eötvössel, Deákkal, és jeles kortársakkal, Mocsáryval, Justhtal, Károlyival együtt ül a vádlottak padján. (Justh Gyula „hazaárulása" „nem valami forradalmi ötlet, hanem a függetlenségi párt legősibb forrásaiból táplálkozik"141 - írta 1909-ben, egy türelmesebb nemzetiségi politika hagyományait keresve.)
Hogy mennyire elvakult volt a magyar dualista reakció, és mennyire manipulatív a hazafisága, azt mi sem bizonyítja jobban, mint értetlensége, sőt közönyössége Jászi érveinek valóságtartalma iránt. Nem helyzetelemzésének érvényességét vitatták, hanem a motivációját fürkészték, s a baljós következményekkel rémisztgettek. Pedig Jászi könyvének és a háború előtti publicisztikájának két létfontosságú konklúziója volt. Először az, hogy „a nemzeti államképződés a kultúra fejlettségének bizonyos fokán kikerülhetetlen történelmi folyamat, melyet merő erőszakkal megakadályozni nem lehet, hogy ma az elmaradt délkeleti Európában ugyanazok az elementáris erők működnek, melyek a múltban az egységes Németország, Olaszország, az egységes Magyarország kialakulásához vezettek".142 A másik következtetés a mondat utolsó, kiemelt szavaiban lelhető fel: Jászi Magyarországot történetileg kialakult egységnek tekintette, amelynek államegységét a „feudális reakció" rombolja, s csak a demokrácia és az egyenjogúság tarthatja össze.
Jászi egész koncepciója nem a haza kiárusítására, hanem megmentésére volt hivatva, nem száműzni, hanem újrakeresztelni kívánta a hazafiságot. S ha Pusztaszer kiátkozta, az új Magyarország poétája szinte tanítványként követte. „De, íme, hazához tartozást és szabadságot kellett kapnunk végre s Jászi Oszkár lelkét, ki léleknek magyarsága senkiével össze nem hasonlítható. Tehát együtt: a hazafiasság újrakeresztelő szakramentumát, Jászit, a szabad szabadságot s azt a magyarságot, amennyi s amilyen még sohasem lehetett." Könyve megtalálta „nemzetiségi kérdésünkben, e valóban »legvéresebb« kérdésben, a »demokrácia archimedesi pontján ... Ennél a könyvnél talán évtizedek óta nagyobb, bátrabb, magyarabb és olvasandóbb cselekedet aligha történt. ... milyen higgadt, milyen bizonyító, mindent meglátó, nemesen vitázó, nobilis könyv ez. Mint vezet testvéreket egymás karjaiba, s mint mutatja meg, hogy Magyarország nemzeti állami kialakulásához ... csak a demokrácia segítségével, minden nemzetiség fölkarolásával érhetünk el."
„S ha van valamit érő, továbbszálló, továbbküzdő szép és jó az én kicsiny munkámban s életemben, csak abban és ott, ahol és miben a Jászi-utakkal összetalálkozhatott."143
76. „Itt szürke, nyomott világ van - írja Szabó Ervinnek 1906. március 30-án, a politikai válság zárónapjaiban. „Nyegle nacionalizmus s buta, tervetlen abszolutizmus." SzE Lev. II. 332.
77. Az általános titkos választójog igája. HSz, 1905. II. 250. A radikálisok politikai szereplésére Magyarország története, 585-586.
78. JOVM Levelek. Somlóhoz, 1905. szeptember 20. Az Á. T. V. J. az Általános Titkos Választójog rövidítése.
79. Uo. Somlóhoz 1905. szeptember 27-én. A levélből kitűnik, Jászi nagyon ideges, elvesztette önbizalmát, munkakedvét. Akciójukat csak a nemzeti követelések befogadása vihetne sikerre, ezt a baloldal zöme nem akarja, a koalíció által hirdetett és értelmezett nemzeti követelések pedig mellőzik a demokráciát.
80. A nagy fegyvertényre 1. Magyarország története 718-719. - A szociológia műhelye, 1.18-22.
81. Jászi Oszkár: Az új Magyarország felé. HSz. 1907. I. 6.
82. Uo. 5.
83. Uo. 8.
84. Uo. 6.
85. Litván: „Magyar gondolat - szabad gondolat". 96.
86. Uo. 97.
87. Jászi Oszkár: Az új Magyarország felé. HSz, 1907. I. 9-10.
88. JOVM Levelek. Somlóhoz, 1905. szeptember 27.
89. Jászi, Az új Magyarország felé, HSz. 1907.1.11. és 13.
90. Jászi Oszkár: Régi és új „hazaárulás". HSz. 1909. II. 296-299.
91. Jászi, Az új Magyarország felé. HSz. 1907.1. 14.
92. Jászi Oszkár: Néhány szempont a nemzetiségi kérdéshez. HSz. 1907. II. 890.
93. Sztálin: Marxizmus és nemzeti kérdés. J. V. Sztálin Művei. 2 1Bp. 1949 324-326.
94. jászi Oszkár: Néhány szempont a nemzetiségi kérdéshez. HSz. 1907. II. 897.
95. Uo. II. 902.
96. Uo. II. 904.
97. Uo. II. 904.
98. JOVM Levelek. Somlóhoz, 1907. július 20.
99. Jászi Oszkár: Magyarország, nemzetiségeink s a külföld. HSz. 1910.1. 215.
100. Uo. I. 217.
101. JOVM Levelek. Somlóhoz, 1907. július 20.
102. Uo. Somlóhoz, 1908. november 23. és 242. 1911. február 23.
103. Jászi Oszkár: Nemzetiségi politikánk iránya. HSz. 1908. II. 581.
104. Uo. II. 584-585.
105. Uo. II. 587-592.
106. A parasztpárt programja. HSz. 1908. II. 236-241.
107. Szarka László: Jászi Oszkár szlovák kapcsolatai. A turócszentmártoni és a prágai irodalmi levéltár anyaga alapján készített tanulmány, amelynek kéziratát a szerző szíves volt rendelkezésemre bocsátani.
108. Adatok a nemzetiségi kérdéshez. Kortörténeti jegyzetek. HSz. 1909.1. 76.
109. Uo. I. 78.
110. Uo. I. 79.
111. Jászi 1909. június 17-i, július 7-i és 31-i levele Makovickyhez, Szarka László id. tanulmányából.
112. Uo. Jászi 1909. augusztus 26-i köszönőlevele.
113. Vezér Erzsébet: Emil Isac és a magyar progresszió. Levelezése Jászi Oszkárral. Korunk, 1978. 8. sz. 642-643.
114. JLOSzK 114/23.
115. Uo. 114/9.
116. Uo. 114/33.
117. Uo. 114/35.
118. JOVM Levelek. Somlóhoz, 1911. július 29.
119. Jászi 1911. szeptember 15-ről keltezett gépelt körlevelét közli Szarka László id. tanulmánya.
120. Jászi, A nemzeti államok. 24.
121. Jászi ismerte Kari Renner: Staat undNation. Wien, 1899. és Ottó Bauer: Die Nationalitátenfrage und die Sozialdemokratie, Marx-Studien. Wien, 1907. műveit.
122. Jászi, A nemzeti államok. 93-94., 105.
123. Uo. 227., 113., 109.
124. Uo. 113. Jászinak ezt a lényeges - és Magyarországon így még ki nem mondott - megállapítását a kérdés egyes kutatói félreértették. „A nemzeti kérdés végleges megoldását Jászi az asszimilációban látta, amelyet a népek természetes élettörekvésének tekintett" - írta Fukász György: A polgári radikálisok nacionalizmusa. In: A magyar nacionalizmus kialakulása és története. A kötetet lektorálta és a bevezető tanulmányt írta Andics Erzsébet. Bp. 1964. 227.
A Fukász által idézett Jászi-szöveg azonban éppenséggel nem az asszimilációról, hanem a nemzeti kultúra kifejlesztésének törekvéséről szól, ami valóban sem a nemzeteknél, sem Jászi megfogalmazásában „nem éretlen nacionalizmus".
125. Jászi. A nemzeti államok. 109-110.
126. Uo. 530.
127. Uo. 232-236.
128. Uo. 512.
129. Uo. 519. Érdemes itt megemlíteni, hogy ez a fontos tétel Ottó Bauer: Die Nationalitátenfrage und die Sozial-demokratie könyvével, nevezetesen a GroB-Österreich szocialista változatával folytatott vitában született. Jászi akkor, mint már kifejtettük, nem fogadta el Magyarország föderaü-zálásának tervét. Bauer érveit részben az integer Magyarország alapjáról, nacionalista motívumokkal átszőve sorakoztatja fel, de ezenközben éles szemmel mutat rá a GroB-Österreich eszme dinasztikus-konzervatív és szocialista-demokratikus változata közti egybeesésekre. Bauer szépíti az osztrák valóságot, amikor Ausztriát a demokrácia, a nemzeti szabadság és a felvilágosodás mintaállamának teszi meg, amivel szemben Magyaroszág a nemzetiségi elnyomás és a nép-nyúzás fertője. Ez roppant hasonlít az osztrák centralista abszolutizmus egykori védelmezőinek propagandájához. Pedig a magyar nemesi uralom liberalizmusban, szociális átalakulásban felülmúlta a bécsi centralizmust, mert csak így nyerhette meg a polgárság és a parasztság támogatását. Aztán nagy nyomatékkal mutat rá, hogy a reményteljesen bontakozó magyar demokrácia is képes lesz rá, hogy ne csak a magyar parasztokat és munkásokat, de a nemzetiségeket is megnyerje, bevonva őket a demokrácia hatalmas táborába. (Uo. 516-518.) Akárhogyan is alakul azonban a jövő, a szocialista Bauer érvelése, kritikája nem megvetendő lecke és nem elvetendő figyelmeztetés a „kényszermagyarosító soviniszták" számára, hogy Magyarország képtelen lesz megállni Ausztriával s a birodalom népeivel szemben, ha nem rendezi demokratikus elvek alapján a nemzetiségi kérdést. Ezért nevezi azt „a demokrácia archimedesi pontjának".
130. Jászi Oszkár: A nemzetiségi kérdés és Magyarország jövője. Bp. 1911. 29. - Ezt a találónak érzett hasonlatot többször is előadja különböző írásaiban, így a Világ 1911. január 29-i számában közölt A nemzetiségi kérdés c. cikkében is. Idézi Litván György: Jászi Oszkár: A nemzeti államok kialakulása és a nemzetiségi kérdés c. könyvéről. Történelmi Szemle, 1981. 4. 646.
131. Jászi, A nemzeti államok. 236-237.,497. - Jászi: A nemzetiségi kérdés és Magyarország jövője. Bp. 1911 12-13.
132. Pölöskei Ferenc: Kormányzati politika és parlamenti ellenzék 1910-1914. Bp. 1970. 224-230.
133. Jászi, A nemzeti államok. 236-237.
134. Uo. 529., 533.
135. JOVM Levelek. Somlóhoz, 1911. december 4.
136. Jászi, A nemzeti államok. 502.
137. Jászi Seton-Watsonhoz írt 1909. március 12-i levelét közli Jeszenszky Géza: Jászi Oszkár és R. W. Seton-Watson levelezése az első világháború előtti években. Századok, 1977. 4. sz. 760.
138. Seton-Watson 1911. február 6-i levele. Uo. 762.
139. Jászi Oszkár: Magyarország, nemzetiségeink s a külföld. HSz. 1910. I. 217.
140. Jászi 1914. április 27-i levelét közli Jeszenszky id. tan. Századok, 1977. 4. sz. 772.
141. Jászi Oszkár: Új és régi „hazaárulás". HSz. 1909. I. 300.
142. Jászi Oszkár: Háború vagy béke. Világ, 1914. július 19. JOPub. 221. (Kiemelés tőlem, H. P.)
143. Ady Endre: Jászi Oszkár könyve. AEÖPM. X. 191-194.
{jumi [NZONLINE/addfb.php]}{jcomments on}