Quantcast
Channel: Nové Zámky a okolie/Érsekújvár és vidéke
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1339

Zo slaboreflektovaných tém slovenskej historiografie: Vznik a činnosť Ústavu marxizmu-leninizmu ÚV KSS

$
0
0

V r. 1985 oslavoval Ústav marxizmu-leninizmu ÚV KSS 15. výročie svojho založenia a pri tejto príležitosti vydal dvojzväzkovú bibliografiu edičnej činnosti ústavu a publikačnej činnosti svojich spolupracovníkov. V úvodnej kapitole Andrej Gabaľ zhrnul 15-ročnú históriu ústavu a dosiahnuté výsledky. Do Vašej pozornosti odporúčame aj vzácnu jazykovú pamiatku - pôvabný žargón straníckej vedy obdobia husákovskej normalizácie...


Ústav marxizmu-leninizmu ÚV KSS práve v roku pät­násťročného bilancovania úspechov i ťažkostí pri plne­ní generálnej línie budovania rozvinutej sociGabaľalistic­kej spoločnosti, ktorú roku 1971 schválil XIV. zjazd KSČ a áalej rozpracoval XV., XVI. a XVII. zjazd strany.

XIV. zjazd KSČ otvoril kvalitatívne novú etapu rozvoja našej socialistickej spoločnosti. Vo všetkých oblastiach spoločenského života bolo treba riešiť ná­ročné a zložité problémy späté s odstraňovaním násled­kov pravičiarskej deštrukcie základných hodnôt socia­lizmu a s budovaním rozvinutého socializmu. Po prekona­ní krízového vývoja v strane a spoločnosti v strede po­zornosti KSČ bolo vysvetľovanie a obhajoba základných princípov a atribútov socializmu. No súčasne čoraz na­liehavejšie sa vynárala potreba hlbšieho štúdia zákoni­tostí i osobitných čŕt novej etapy socialistického vý­vinu.

Poučenie z krízového vývoja v strane a spoločnos­ti po XIII. zjazde KSČ a ďalšie dokumenty strany, ktoré schválil XIV. zjazd KSČ zafixovanim historických skúse­ností z krízových rokov 1968-1969 v Československu, vy­chádzali z myšlienkového bohatstva marxizmu-leninizmu a boli výrazom jeho tvorivého uplatnenia pri analýze príčin a dôsledkov opustenia leninských ideovo-teore-tických a politických princípov činnosti komunistickej strany. Ich závery sa však nevyčerpali iba poznaním historických skutočností. Nadobudli metodologický vý­znam pre ďalšie prehlbovanie už poznaného i pre poznávanie dosiaľ neosvetlených spoločenských procesov, kto-ké naznačujú jasnejšie kontúry historických zákonitos­tí načrtnutých v línii ďalšieho všestranného rozvoja socializmu.

Vývoj nastoľoval nevyhnutnosť teoreticky riešiť také závažné otázky súčasnej etapy budovania socializ­mu, ako nevyhnutnosť intenzifikácie ekonomiky na zákla­de spájania vymožeností vedecko-techriickej revolúcie s prednosťami socializmu, vývoj triednej a sociálnej štruktúry a prehlbovanie procesu sociálnej integrácie spoločnosti, ďalšie zdokonaľovanie socialistického po­litického systému a zvyšovanie vedúcej úlohy komunis­tickej strany v ňom, rozvoj socialistického spôsobu ži­vota a celého duchovného života spoločnosti v súlade s marxisticko-leninskou ideológiou, nová poloha ideolo­gického boja medzi socializmom a kapitalizmom v medzi­národnom meradle.

Plnenie týchto náročných úloh bolo podmienené cel­kovým zvýšením úrovne teoreticko-poznávacej činnosti komunistickej strany, ktorá sa opierala o prehĺbenie orientácie celého spoločenskovedného frontu na potreby súčasnej etapy i perspektívne úlohy rozvoja našej so­cialistickej spoločnosti. Pre rozvoj spoločenských vied znamenal XIV. zjazd KSČ významný medzník tak v prehod­nocovaní dovtedajšieho stavu práce, ako aj v hľadaní foriem a ciest k realizácii nových náročných úloh spo­jených s ďalším rozvojom socializmu v našej vlasti.

Poznatky obsiahnuté v dokumentoch XIV. zjazdu KSČ odrážali jednotu teórie a praxe, opierali sa o mobili­záciu vedeckého poznania ako priamej súčasti politic­kej stratégie. Zvýraznenie politickej funkcie vedy vy­žadovalo teoretické zovšeobecnenie minulosti, zvládnu­tie analýzy daného stavu a načrtnutie ciest dynamického rozvoja našej socialistickej spoločnosti. Dokumenty zdôrazňovali nevyhnutnosť rozhodne prekonávať tendencie samoúčelnosti vo vede, elitárske poňatie vedy a na zá­klade rozvíjania marxizmu-leninizmu v rozhodnom boji proti revizionizmu a buržoáznej ideológii, orientovať vedu na potreby súčasnej etapy a perspektívne úlohy rozvoja spoločnosti.

V týchto reláciách vystupuje aj cieľ a význam utvo­renia po XIV. zjazde KSČ základných teoretických praco­vísk Ústredného výboru KSČ a Ústredného výboru KSS - Ústavu marxizmu-leninizmu ÚV KSČ a Ústavu marxizmu-le­ninizmu ÚV KSS. Ako stranícke teoretické pracoviská stali sa svojou koncepciou vedeckovýskumného zamerania dôležitým faktorom napomáhajúcim celkovú preorientáciu činnosti spoločenskovedného frontu v súlade s potrebami súčasnej etapy budovania socializmu v našej krajine.

Pätnásťročnú činnosť Ústavu marxizmu-leninizmu ÚV KSS, ako vyplýva z prehľadu jeho edičnej činnosti, tre­ba, pochopiteľne, vidieť vo vývoji. Vznikol na základe uznesenia Predsedníctva ÚV KSS z 1. júna 1971 na báze bývalého Ústavu dejín KSS, ktorý sa počas svojej takmer osemnásťročnej existencie orientoval prevažne na výskum komunistického a robotníckeho hnutia na Slovensku. S týmto svojím profilom ústav po prekonaní krízy v stra­ne a spoločnosti zohral významnú úlohu v presadzovaní základných hodnôt marxisticko-leninskej historiografie, ktoré sa dosiahli vo výskume dejín strany na Slovensku a v mnohých smeroch aj v celoštátnom meradle.

Svedčí o tom vtedajšia edičná činnosť ústavu. Pre spoločenskovedný front bolo veľkou pomocou vydávanie prejavov a statí významných straníckych predstaviteľov, predovšetkým Gustáva Husáka. V tomto období vyšiel v tla­či Prehľad dejín KSČ na Slovensku do roku 1948, vedecké monografie V. Plevzu, M. Vartíkovej, Z. Holotíkovej, J. Čierneho o národnooslobodzovacom hnutí, našej národ­nej a demokratickej revolúcii a jej prerastaní do revolú­cie socialistickej, o národnostnej otázke v politike KSČ, zástoji V. Clementisa v československom komunistickom hnutí a niektoré ďalšie, ustav sa výrazne podieľal na príprave vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou k 30. výročiu SNP a publikovaní zborníka príspevkov, kto­ré rozšírili dimenzie poznania medzinárodného významu SNP a skutočnosti, že bolo začiatkom národnej a demokra­tickej revolúcie v Československu. Podnetné state o meto­dologických otázkach výskumu dejín KSČ v období socializ­mu vyšli v Informačnom bulletine vydávanom z rozhodujú­cej iniciatívy ÔML ÚV KSS. Na pomoc ústavom marxizmu-le­ninizmu na vysokých školách boli vydané dva zväzky Anto­lógie k dejinám medzinárodného robotníckeho hnutia a KSČ v rámci nového odboru zameraného na otázky marxisticko-leninskej výchovy na vysokých školách.

Súčasne sa od začiatku roku 1972 budovali v ústave nové vedné odbory, ktoré svojou vedeckovýskumnou orientá­ciou vyjadrovali jednoznačné úsilie priblížiť sa novým potrebám strany: odbor teórie politiky a výstavby strany a odbor boja proti súčasnému antikomunizmu. V súlade e novou profiléciou ústavu sa budovali aj jeho odborné zariadenia: knižnica, archív, odbor vedeckých informácií a dokumentácie a redakcia.

Aj napriek značným problémom spätým s kádrovým bu­dovaním odborov ústavu sa už v rokoch piatej päťročnice - najmä vďaka spolupráci s ÚML ÚV KSČ a ďalšími spolo­čenskovednými pracoviskami - podarilo orientovať svoju činnosť na skúmanie aktuálnych spoločensko-politických problémov súvisiacich so zvyšovaním vedúcej úlohy KSČ v novej etape socialistickej výstavby, s rozvojom a zbli­žovaním socialistických národov a národností na báze čes­koslovenskej socialistickej federácie, s formami a metó­dami antikomunistického pôsobenia proti našej republike, s miestom politického klerikalizmu v boji proti socializ­mu v Československu. Pravda, v tomto období sa kládli iba základy systematického výskumu tejto problematiky. Čiastkové štúdie a state (I. Hutiru, J. Nemca, J. Šuliča a ďalších) vytvárali podmienky pre prechod k hlbšej a všestrannejšej vedeckovýskumnej činnosti na týchto úse­koch.

Významným medzníkom v tomto smere sa stalo uznese­nie Predsedníctva ÚV KSČ Vývoj, súčasný stav a úlohy spo­ločenských vied v ČSSR z 3. mája 1974, z ktorého pre stranícke teoretické pracoviská vyplynula zásadné orien­tácia na rozpracúvanie teoretických problémov súčasnej etapy socialistickej výstavby, vedúcej úlohy KSČ a dejín strany s ťažiskom na obdobie budovania socializmu. Jed­notný program spoločenských vied po XV. zjazde KSČ vytvá­ral ďalšie predpoklady pre prehĺbenie spojenia základné­ho spoločenskovedného výskumu s potrebami budovania roz­vinutej socialistickej spoločnosti.

Ústav marxizmu-leninizmu ÚV KSS v súlade s týmito dokumentmi sústredil sa v rokoch šiestej päťročnice na presnejšie ohraničenie kľúčových výskumných problémov, pri riešení ktorých plní ako teoretické pracovisko ÚV KSS nezastupiteľné funkcie. V oblasti vedeckého komuniz­mu vyvstala úloha prehlbovania výskumu všeobecných záko­nitostí a aktuálnych teoretických problémov výstavby roz­vinutej socialistickej spoločnosti na základe konkrét­nych výsledkov jednotlivých spoločenskovedných disciplín. V oblasti dejín KSČ a medzinárodného robotníckeho a komu­nistického hnutia sa IÍML ÚV KSS sústredil na prenesenie ťažiska na zabezpečenie výskumu dejín strany v období so­cialistickej výstavby v nadväznosti na zachytenie celého revolučno-pretvérajúceho procesu v súvislostiach svetové­ho komunistického hnutia. Na úseku boja proti antikomu­nizmu došlo ku koordinovanému postupu a k deľbe práce na báze spoločných úloh s ÚML ÚV KSČ. Výskumné úsilia sa zameriavalo na postihnutie väzieb prakticko-politickej funkčnosti a teoretického zázemia antikomunistických kon­cepcií.

Ústav venoval naďalej pozornosť otázkam spojeným s komunistickou výchovou dospelých a mládeže s osobitným zreteľom na upevňovanie vedeckého svetonázoru vo vedomí ľudí, najmä v radoch vysokoškolskej mládeže. No prenese­nie problematiky komunistickej výchovy na vysokých ško­lách v celom rozsahu na školské orgány a pracoviská umož­nilo Ústavu marxizmu-leninizmu ÚV KSS v súlade s uznese­ním Sekretariátu ÚV KSČ profilovať vedeckovýskumnú čin­nosť v rámci spomínaných troch vedných odborov.

V súlade s touto orientáciou vedeckovýskumnej čin­nosti ústavu aj jeho edičné činnosť odrážala výsledky výskumu najmä z troch základných oblastí, pričom v porov­naní s predchádzajúcou päťročnicou zaznamenala výrazný kvantitatívny i kvalitatívny vzostup. V rokoch 1976-1980 pripravil ústav 11 publikácií a viacero zborníkov štúdií z oblasti výskumu niektorých problémov budovania rozvinu­tej socialistickej spoločnosti, najmä politického systé­mu, národnostných vzťahov, vedúcej úlohy KSČ, vedecko-technickej revolúcie, kultúry, výchovy osobnosti. V tom­to období vyšli také publikácie ako Dejinné poučenie o trvalej platnosti Poučenia z krízového vývoja v strane a spoločnosti po XIII. zjazde KSČ, monografie I. Hutiru Vedúca úloha KSČ v súčasnosti, L. Tomáška Teoretické otázky politiky a politickej organizácie, F. Přikryla o národnostnej otázke v našich dejinách a rad štúdií J. Šuliča, M. Matušťáka, S. Sládka,  I. Halušku a ďalších.

Výrazný pozitívny posun smerom k výskumu dejinných skúseností strany z obdobia socialistickej výstavby sa odrážal aj v príprave vyše 20 prác syntetického a mono­grafického charakteru, ako aj vedeckých biografií a populárno-vedeckých publikácií k významným historickým výro­čiam. Do tohto obdobia spadá vydanie významnej syntetickej práce V. Plevzu Trvalé hodnoty, ktoré očisťovala naj­dôležitejšie medzníky dejín strany od oportuniatických falzifikácií z konca šesťdesiatych rokov a poskytovala metodologické a poznávacie impulzy historického výskumu obdobia socializmu. Výrazne sa rozšíril kolektív autorov historických prác, najmä o období našej revolúcie a so­cialistickej výstavby. Popri dominujúcej vedeckej produk­cii V. Plevzu a M. Vartíkovej v tlači vyšli práce L. Grešíka, A. Gabaľa, A. Krivej, P. Kanieš, S. Cambela, V. Skripa, A. Vánku, ako aj vedecké biografie J. Kissa Šte­fan Major a T. Kováčikovej Karol Šmidke. V tomto období sa vytvárali základy pre neskoršie syntetizovanie výsled­kov základného výskumu pri prehlbovaní spolupráce s jed­notlivými zložkami širšieho historického frontu na Slo­vensku.

Šesť monografií a niekoľko zborníkov štúdií bolo vydaných z oblasti výskumu niektorých otázok zápasu me­dzi dvoma svetovými sústavami, predovšetkým so zameraním na marxisticko-leninskú kritiku "humanitnej" demokracie a pravicového oportunizmu, na súčasný ideologický zápas v oblasti kultúry, na antiklerikalne a ateistické tradí­cie v našom revolučnom robotníckom hnutí, na otázky ateizmu, teológie a revizionizmu, ktorých autormi boli J. Obzina, 0. Grieš, V. Hudečková, T. Halečka.

V siedmej päťročnici (1980-1985) sa ďalej modifiko­vala organizačná štruktúra ústavu vytvorením nového ved­ného odboru zameraného na výskum súčasného stavu a pers­pektív vývoja našej socialistickej spoločnosti. To umož­nilo ústavu cieľavedomejšie sa sústrediť na teoretické rozpracúvanie úloh vytýčených XVI. zjazdom KSČ a zjazdom KSS roku 1981 pre oblasť spoločenských vied. V gescii nového odboru sa pristúpilo k príprave expertízy o súčas­nom stave a perspektívach rozvoja spoločnosti SSR pre potreby programotvornej činnosti strany. Pravda, táto úloha vyžadovala aj vyjasnenie jednotnejšieho koncepčné­ho vedeckovýskumného postupu celého ústavu. Súčasne in­terdisciplinárna spolupráca, ktorá vyžaduje integrovanie síl rozličných spoločenskovedných pracovísk, nadobudla kvalitatívne nové dimenzie. V týchto intenciách sa do­siahli významné výsledky pri plnení spomínanej úlohy, vy­úsťujúcej do prípravy expertízy v súvislosti s prípravou zjazdu KSS.

Kolektívnym úsilím boli v rámci štátneho plánu zá­kladného výskumu pripravené aj obsahovo aktuálne publiká­cie o rozvoji a zbližovaní národov a národností ČSSR a upevňovaní internacionálnej jednoty československej spo­ločnosti, zborníky štúdií o aktuálnych otázkach vnútor­ného života strany a prehlbovania jej vedúcej úlohy v sú­časnosti, o otázkach sociálneho a politického rozvoja spoločnosti, práce o vedecko-technickej revolúcii, roz­voji osobnosti. Ich riešiteľmi boli: I. Hutira, P. Kania, S. Sládek, P. Weiss, M. Matušťák a ďalší.

Kvalitatívny posun sa zaznamenal aj v oblasti vý­skumu problémov ideologického zápasu dvoch protikladných systémov, osobitne v kritike teórie a praxe nepriateľ­ského pôsobenia proti reálnemu socializmu, najmä v ČSSR, v osvetľovaní reakčnej podstaty a úlohy slovenskej poli­tickej emigrácie. Táto výskumná aktivita sa realizovala na základe nosného smeru ŠPZV Súčasný boj za mier, revo­lučné premeny vo svete a úloha Československa v tomto procese. Vyústila do prípravy publikácie, ktorej autormi boli L. Hrzal, P. Mešťan, J. Škodéček, J. Kvasnička a ďalší. Periodicky vychádzali aj bulletiny obsahujúce ma­teriály pre vnútornú potrebu strany.

Výrazné výsledky zaznamenal Ústav marxizmu-leni­nizmu ÚV KSS v uplynulom období vo výskume dejín KSČ na Slovensku. Rozšírila sa problematika stranlcko-historického výskumu, čoraz väčšia pozornosť sa venovala histo-rickým medzníkom a udalostiam, ktoré svojím významom na­pomáhajú formovanie historického povedomia pracujúcich. Pokročil výskum dejín strany v období socialistickej vý­stavby až do súčasnosti. Historické práce sa vyznačujú väčšou poznávacou hĺbkou a praktickým ideovo-výchovným významom. Na toto obdobie činnosti ústavu sa vzťahuje príprava komplexnej päťdielnej syntetickej práce Dejiny Slovenského národného povstania 1944, ktorá pod vedeckou redakciou V. Plevzu a zostavovateľa dokumentov M. Vartí-kovej vyšla pri príležitosti 40. výročia SNP. ÚML ÚV KSS mal aktívny podiel aj na príprave syntetickej práce Za národní osvobození, za novou republiku, vydanej pod ges-ciou ÚML ÚV KSČ, a na príprave kolektr'-mej monografie sovietskych a československých autorov .nternacionálna spolupráca KSČ a KSSZ - dejiny a súčasnosť.

Spomínané posuny dokumentovala syntetická práoa V. Plevzu Socialistiokó premeny Československa, monogra­fické práoe L. Grešíka, A. Gabaľa, A. Krivej, M. Čákyho z oblasti medzinárodných súvislostí politiky KSČ a jej dejín z obdobia socializmu, biografie M. Vartíkovej František Zupka a Z. Holotíkovej Ladislav Novomeský. Za významnú súčasť vedeckovýskumnej činnosti treba tiež pokladať každoročne vydávané zborníky štúdií Kapitoly z de­jín poľnohospodárstva pod vedeckou redakciou S. Cambela, ako aj zborníky z dejín KSČ na Slovensku, obsahujúoe najnovšie výsledky historického výskumu pracovníkov ústa­vu - M. Vartíkovej, Z. Holotíkovej, L. Grešíka, A. Gaba-la, J. Šuliča, P. Kanisa, M. Štefanského, ako aj spolu­pracovníkov - M. Barnovského, J. Pešeka, J. Kollára, J. Šťastného, M. Račka, J. Plevu, A. Vanka, M. Moravickóho a ďalších.

Výskum umožnil pokryť mnohé doteraz málo spracova­né problémy, ktoré majú bezprostredný vzťah k otázkam ďalšieho rozvoja socializmu a pristúpiť k riešeniu nie­ktorých teoretických problémov pre potreby expertízy o súčasnom stave rozvoja sooialistiokej spoločnosti, k spracovaniu vývoja za posledných pätnásť rokov v práci V. Plevzu a A. Gabaľa Zápas o budúcnosť, ako aj k synte­tickej práci KSČ a vývoj revolučného procesu na Sloven­sku, ktorá po jej uverejnení má prispieť k vyplneniu ci­teľnej medzery textov tohto charakteru.

Vedecko-poznávací a spoločenský význam vedeokej ak­tivity ústavu bol ocenený mnohými cenami. Najvyššia -Štátna cena Klementa Gottwalda - bola udelená práci V. Plevzu Socialistické premeny Československa a syntetic­kým dielam Dejiny Slovenského národného povstania 1944 a Za národní osvobození, za novou republiku. Vedeoká pro­dukcia V. Plevzu bola dvakrát odmenená aj Národnou cenou SSR.

Pokus o stručný prehľad edičnej činnosti ústavu, prirodzene, nemôže si nárokovať na zachytenie celej roz­manitej vedeckovýskumnej aktivity a autorského podielu na výsledkoch ústavu. Trvalou súčasťou celkovej činnosti ústavu je aj výrazná propagandistická a publicistioká aktivita, ktorá plní dôležitú funkciu na stránkach najmä straníckej tlače. V rámci daného priestoru nebolo možné podrobnejšie charakterizovať tú pomoc, ktorú vedeckým odborom poskytujú odborné útvary ústavu. To sa vzťahuje aj na vydávanie Vedeckého bulletinu ÚML ÚV KSČ a ÚML ÚV KSS, na ktorom má náš ústav značný podiel.

Doterajšie kvantitatívne a kvalitatívne parametre vedeckovýskumnej činnosti ústavu svedčia o tom, že sa etablovala hľadaním a nájdením trvalého miesta ako zá­kladného teoretického pracoviska strany aj v širšom spo­ločenskovednom fronte. Výsledky nielen nastoľujú otázku, ale poskytujú aj solídnu bázu pre prehlbovanie kvality a efektívnosti ako základných požiadaviek ďalšieho postu­pu v budovaní rozvinutej socialistickej spoločnosti.


V personálnych bibliografiách je uvedená publikačná činnosť nasledovných spolupracovníkov ÚML ÚV KSS:

{jumi [NZONLINE/addfb.php]}{jcomments on}


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1339


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>