Quantcast
Channel: Nové Zámky a okolie/Érsekújvár és vidéke
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1339

Na čo Nikolaj Vasilievič nepomyslel... / Ameddig nem ért el Nikolaj Vasziljevics képzelőereje...

$
0
0

Keď sme sa pred časom venovali neúspešným pokusom Jenő Wirtha (písali sme tu a tu) získať späť identitu svojich starých rodičov ktorých mená slovenské úrady sfaľšovali s odvolávkou na jazykový zákon, netušili sme, že úryvok z Mŕtvych duší N. V. Gogoľa bude čoskoro opäť výsostne aktuálny:
- To ste ako myslel, že vám mám nebožtíkov dať?
- Jednoducho. Dokonca som ochotný za nich zaplatiť.
- Ale ako? Naozaj tomu nerozumiem. Snáď ich nechcete zo zeme vykopať?

Čičikov videl, že stará nič nechápe... Stručne jej vysvetlil, že to celé prebehne len na papieri...
- Ale na čo vám len budú? spýtala sa starena vypúliac na Čičikova oči.

- To už je moja vec.
- Ale veď oni sú mŕtvi.
- A hovorí niekto, že sú živí?
- Naozaj neviem, ... s mŕtvymi som ešte nikdy neobchodovala.
- Ako by aj?!  Skôr by bolo divné, keby ste to už bola skúšala.
..

Nebožtíkov v poviedke  N. V. Gogoľa síce Čičikov zobchodoval, ich večný pokoj však nevyrušil. "Najstarśí uhorský husár" Ladislav Škultéty – Gabriš nemal toľko šťastia a jeho telesné pozostatky nedávno putovali z Aradu, kde boli pochované od jeho smrti v r. 1831 do rodného Mojtína. V skutočnosti nie je nič čudné nad touto transakciou, ak uvážime, aká je slovenská historiografia núdzna o slovenské osobnosti, zvlášť z "uhorského obdobia slovenských dejín".  Sledujúc Čičikovovej logike, by bolo skôr divné, keby po scudzení identít spomínanom v minulom článku, nedošlo i na telesné pozostatky...

V najnovšom čísle časopisu .týždeň László Surján komentuje kauzu Škultéty.  Surjánovi, ktorý nedávno - citujúc Š. Hríba - "podal vystretú ruku ako nikto pred ním",  sa stalo to, čo mnohým "našim Maďarom" pred ním - vypadol z role...


Zbytočná kauza Škultéty

Mohlo sa krajšie, mohlo sa múdrejšie, mohlo sa spoločne. Stráž­majstra Ladislava Škultétyho (pozri aj článok na nasledujúcej stra­ne) exhumovali v Rumunsku a jeho pozostatky v podstate potajom­ky preniesli na Slovensko. Maďarsko ani neinformovali, ani nezapojili do akcie. Pritom prečo by sme boli my proti, keď Škultétyho rodná dedina chcela uchovávať jeho spomienku a aj jeho hrob? Je to prvý problém v tomto príbehu.

Druhým je, že sa zaplietame do jednej hlúpej diskusie. Bol Škul­téty Slovákom alebo Maďarom? Keďže meno jeho matky bolo Kovács, dalo by sa povedať, že má maďarský pôvod. Keďže Mojtín (Hegyesmajtény) bol osídlený v 18. storočí, v predchádzajúcich dvoch storočiach akoby zmizol, dalo by sa taktiež povedať, že má slovenský pôvod. Jeho legendárnu postavu spracovali po slovensky aj po ma­ďarsky: pod menom Háry János ho pozná každý Maďar. Prečo by ne­mohol byť predmetom našej spoločnej historickej pamäti?!

Škultéty bol Hadikov husár, legendárny husár legendárneho veli­teľa. Keď sa dostal k husárom, Maďar a Slovák neboli nepriateľmi. Boli občanmi jednej vlasti, aj keď sa každý modlil k Bohu iným jazy­kom. Za to, že Škultéty takto činil po slovensky, nebudeme my Ma­ďari mať menej radi Jánosa Háryho. A ak sa zase modlil po maďar­sky, môže ho aj napriek tomu jeho rodná dedina uctievať a spomí­nať si naň. Mohla to byť veľká príležitosť k zblíženiu - keby napríklad vedenie slovenskej a maďarskej armády organizovalo jeho pohreb spolu, keby si ho uctili ľudia z oboch krajín spoločne. Namiesto toho sa zaplietame do vášnivých diskusií. Namiesto úprimnej, vznešenej a veľkej slávnosti potajomky dovezené Škultétyho pozostatky. Han­ba. Je to veľká škoda.

Ľudia, Slováci a Maďari! Nebojíte sa, že starý strážmajster vyskočí z hrobu a udrie na vás? Ak  sú chýry pravdivé, jeden úder dostane aj mesto Arad. Išlo o 200-ročný hrob. Že vraj nikto neplatí? Takýto hrob by mohol byť ozdobou cintorína. Ak je pravda, že sa správcovia cin­torína vyhrážali zrušením, pravdepodobne nevedeli, čie pozostatky sa nachádzajú v danom hrobe. Ak je pravda, že rodnú dedinu Ladi­slava Škultétyho vyhľadal duchovný z Aradu, možno očakáva aj to, aby sme mu pobozkali ruky, že vôbec nedal starého husára ako čier­neho pasažiera jednoducho vyhodiť.

Milý dobrý Ladislav Škultéty! Keď už budeš unavený z týchto úderov, ozvi sa, bude nás niekoľko, ktorí budú udierať namiesto te­ba. Hoci z mojej strany by som v tejto veci oveľa radšej niekoho po­chválil, ale okrem teba neviem o nikom, koho by sa v tomto prípade pochváliť dalo.

László Surján, podpredseda Európskeho parlamentu

{jumi [NZONLINE/addfb.php]}{jcomments on}


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1339


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>