Tíz év, ... “szelídebb“ növényvédelemmel. Integrált (IT) növényvédelmi és termesztési technológiával a szőlészetekben - az ökológiai-biotermelés „előcsarnoka“...
A természet önmegtisztuló és fenntartó folyamatának biológiai ereje, küldetéséből eredően adott. Benne, az emberiség számára olyan nélkülözhetetlen alappal, amit nem szabad károsítanunk, szennyeznünk, tönkretennünk, mert ez adja a jövőt a mezőgazdasági termelésben - az emberiség élelmiszerellátásában.
Fontosak benne a fenntarthatóság feltételei, mert ezek biztosítják az alapokat a megmaradáshoz.
Ezért az ökológiai – biológia növényvédelemnek az „evolúciós fejlődésében“ igen fontos szerepe és küldetése van...!
Képes minduntalan felújulni ,(eltűrni) és „begyógyítani“ a civilizáció (az ember) által okozott „sebeket“ , hogy a biológiai élet sokszínűsége, gazdagsága az élet fennhatóságát, folytonosságát jelentse az emberiség számára...(de meddig...?!)
Ebbe az ember, a mezőgazdasági, ipari termelési rendszerekkel, növényi fajnemesítéseivel
a gazdaságossági, kereskedelmi, és élelmezési stb, célokkal lépett bele...
Az elmúlt 50 év alatt nagyságrendben, több ezer növényvédő szert fejlesztettek ki a kémiai cégek a mezőgazdaságban, növényi kultúrák megóvására gombabetegségek és rovarkártevők ellen( plusz gyomírtók a nem haszonnövények ellen, GMO stb.).
Hatékonyságuk időközben, számos esetben elmaradt, illetve a rezisztencia köveztében csökkent. Minduntalan erősebb (mérgezőbb), „hatékonyabb“ készítmények után kutattak a növényvédő szereket gyártók és ezzel elindult az ökológia-környezet szennyezés, (mérgezés), ahol nem lett különbség téve hasznos és kártevő tényezők között...
Napjainkban már a szakemberek is rájöttek, hogy a régi szemlélet:... „minden ami, káros elkell pusztítani“ , ( sajnos ebben, az addig használt védőszerek még nem tudtak különbséget tenni),...az rossz!
A termelésben a megoldás járhatóbb útja, a szelektív, (célirányos) növényvédő szerek irányába mutatott, ahol „csak az adott“ kártevőt pusztította el a készítmény.
De az ökológiai – biológiai növényvédelem a biodiverzitás megteremtésének rendszerében, még ettől távolabbra nyit utat. A szemléletváltás (a régi „legyőzzük a természetet“) szükségszerűvé vált, mert az idő megmutatta, hogy a „rezisztencia“ és a biológiai, „született, „ösztöni“ túlélés“ ereje, erősebb a vegyszeres beavatkozásoknál, és az „élni hagyás“ elve jobbnak bizonyult. Csak a kártevő tényező szinten tartása (kártételi szint alatt) szükséges, mert a a biodiverzitás rendszerében is, és a termelési rendszerben is, ez a fenntarthatóbb a jövő számára...
A 90-es években egyre inkább, intenzívebben teret kapott ez a szemlélet (az EU-ban), és a mezőgazdasági termelési technológiáknál „Integrált termelés“ (IP/IT) néven vált ismerté.
Hazai vonatkozásban, – mint sok esetben az új iránt- termelőknél fenntartások mutatkoztak, és a hagyományos, megszokott vegyszeres növényvédelemtől, nemigen akarnak a termelők megválni. Ez a szőlőtermesztésben és borászatokban is jellemző volt.
De akadtak „úttörők“, és a morvaországi példára (Brün - Mikulov),Fűrön (Rúbaň) 2002-ben Vanek Gáspár mérnök, elismert hazai növényvédelmi kutató, szakember, kis csapatával – Ing. Tamašek Zoltán, Ing.Petrech Miroslav, Ing. Števlík Ján, Hinzellér László megalakították a szlovákiai szőlészek és bortermelők számára az IPROVIN Szlovákia Polgári Társulást, mely az „Integrált szőlő termesztési technológia“ népszerűsítését és elsajátítását tűzte ki célul.
Az eltelt tíz év alatt, több neves hazai borász és szakember is belekapcsolódott e „szelídebb“ szőlőtermelési technológiába: – Ing. Kakalíková Ľ.,-Chateau Modra, Ing.Korpás A.,- Kürt MSZ,Ing. Ostrožovič J.,- J&J borászat Malá Trňa, Ing.Šebo J.,- Karpatská perla Šenkvice, Masaryk A., - Masaryk borászat Skalica, és m.s.m...
Ebben jelentős mértékben, hathatós támogatást kaptak a csehorországi – morvaországi Brňunni (Svaz integrovane produkce) szervezetétől – Ing.Hluchý Milan PhD. személyében, aki egyik alapítója, és lelkes képviselője, - úttörője a IT, és mamár az ökológiai(bio) szólótermesztési, borászati rendszerek gyakorlati alkalmazásának, egyben elismert entomológus, szőlészeti szakember.
CSK-ban jelenleg mintegy 15 ezer ha szőlőterületből (8 ezer ha volt) , bio: többmint ezer ha. Hazai viszonylatban a kezdeti, alig néhány száz ha-os IT szőlőtermelést a mai, többmint 4.000 ha-ra sikerült kiterjeszteni, mintegy 70 kis és nagytermelővel az IPROVIN Szlovákia PT-ban. Az IT összterület, mintegy 7 ezer ha tehető. SZK-ban jelenleg kb.12 ezer ha szőlőt tartanak nyilván (kb.38 ezer ha volt, az EU – s kvóta, mintegy 22 ezer ha-t engedélyez).
A hazai ökológiai-bio szőlőtermesztés nagyságrendben igen csekély, csak most kezdtek nyitni, felzárkózni e technológia felé a termelők (lásd a határon átnyúló EU-s projektek: SzK, CsK, AT, HU - VINO ENVI, ECOWIN, ISTERVIN stb.).
Az integrált termesztési technológia – 2007- 2013 év közt a „Vidékfejlesztési és enviromentális, környezetbarát EU-s és kormány- programkeretében már EU-s forrásokból a szőlőgazdák számára is támogatott gazdálkodási forma lett. A támogatás hazai érvényesítésénél az IPROVIN Szlovákia PT kezdeményező szerepet válalt a zöldség és gyümölcstermelőkkel karöltve. Így éves szinten szőlészetekben több mint 600.- €/ ha támogatást sikerült elérni az IT technológiával gazdálkodók termelők számára. Ha nem is teljes (anyagi) támogatási feltárulkozást muta ez a szám az úniós termelőkhöz képest, de javított a helyzeten.
CsK ez a támogatás már a kilencvenes évektől él. Ma már az új 2014 – 2020-as kormány-program tervezetében( az EU-s előírásokból és programtervezetből kiindulva) tovább szerepel a IT, mint támogatott, alap növényvédelmi forma. Az ökológiai-bio, alternatív védekezési és termelési technológiával is számolnak , benne jelentős anyagi támogatással (ezt a tervezetet már CsK-ban jóvá is hagyták, hármas lépcsős rendszerben...) az így gazdálkodóknak. A hasonló hazai támogatási rendszer kidolgozása szükségszerű volna a mezőgazdaságban – szőlészetek, zöldség és gyümöltermesztés számára. Ezzel tovább javulnának a támogatási-felzárkózási feltételek az EU-s szinthez...! CsK-ban ez mellett, még külön támogatást élveznek a biológiai növényvédőszerek!
Számok tükrében
Az elmúlt 10 év alat az IPROVIN Szlovákia PT tagjai számára (de a többi hazai szőlőtermelők számára is) évente 3-6 szakmai találkozót, bemutatót, szemináriumokat szervezett, hazai és külföldi szakemberek bevonásával(ez összesen mintegy 100 rendezvény).
Hazai és külföldi szőlészeti-borászati találkozókon, tapasztalatcserén, konferenciákon vettek részt (VINO ENVI,ECOWIN - Mikulov, BIOFACH-Nürberg stb.)-többmint ezer résztvevövel.
Három- EU-s támogatással, határon átnyúló projekt valósult meg a PT keretében (CSK,HU,AT,) szőlőtermelőkkel (közel 100), mintegy ezer ha-on.
Nagy sikert arattak a Sokolovcén (Pőstyén-Piešťany mellett) megrendezett IT technológiával termelt szőlőből készült borok hazai,országos -borkóstolói és bemutatói, melyen számos hazai szőlő és bortájegységek képviseltette magát, több mint 100 fajta borral.
Az idei évben tervezik a III. IT borok országos versenyét, úgy szintén Sokolovcén. Ha a borpiacon még nem is jellemző IT borok elterjedése, de az országszerte megrendezett „Nyitott pincenapok“ alkalmával már rátalálhat az igényesebb fogyasztó,- plusz egy kis „terrior“ jelleggel is, (pld. a kürti borfesztiválokon..)....
Az szőlészetek és borászatok az integrált termelési technológiával részben már csökkentették a „káros“ kémiai szerek használatát , és a reziduák (szervisszamaradás) mennyiségét,- ragadozó atkák T.pyri, Biobit , növényi kivonatok stb. alkalmazásával , amivel elkezdődött a termelés ( a természet) „méregtelenítése“ és megteremtették az ökológia-bio termelési módhoz vezető feltételek egyik részét...
Az IT termelésben, a szőlő védelmére megszabott 6 permetezés (peronoszpóra, lisztharmat, botritisz), 3 kg/ha rézdózis használata, stb.mellet, alternatív megoldások,- módszerek, védőszerek használata jelentett a konvens kémiai védekezéshez képest a növényvédelemben eltérést.
Az elkövetkező 2014-2020 időszakra kidolgozott és előirányzott EU-s, és kormányprogram tervezetben,- hatékonyabb anyagi támogatottság mellett, - mint az EU-ban, helyet kell hogy kapjon nálunk is a mezőgazdasági termelés ökologizálása – biológia védelmének gyakorlati alkalmazása. Ezzel tovább lépve a termelés jobb fentarthatósága felé a biodiverzitás, környezetvédelem figyelembevételével.
Ez a természetbarát termelési mód válna a jövő gazdálkodó nemzedéke számára, egy járhatóbb útjának...
Hinzellér László – IPROVIN Szlovákia PT
{jumi [NZONLINE/addfb.php]}{jcomments on}