V r. 1931 mladí slovenskí marxistickí intelektuáli združení okolo časopisu DAV vydali v Prahe útlu knižku o krvavom incidente v Košútoch, názov ktorej si požičali z výroku ministra vnútra J. Slávika. 25. mája 1931 sa v maďarskej dedine Košúty galantského okresu uskutočnilo verejné zhromaždenie KSČ na ktorom chcel poslanec Štefan Major informovať štrajkujúcich poľnohospodárskych robotníkov o úspechu vyjednávania s dioseckým cukrovarom o zvýšení denných miezd.
Zhromaždenie bolo na poslednú chvíľu úradmi zakázané a necelá stovka demonštrantov sa ocitla zoči-voči dvom desiatkam četníkov. Došlo k hádzaniu kameňov a streľbe, pri ktorej zahynuli traja 18-roční mladíci - J. Gyevát a S. Zsabka boli zastrelení, I. Thurzó prebodnutý bodákom. Súd nad posl. Majorom prebiehal v Bratislave 30. júna - 13. júla 1931, kde ho ako organizátora zhromaždenia odsúdili na 8 mesiacov väzenia a pokutu 2.000 Kč.
DAVisti v súvislosti s incidentom rozpútali medzinárodnú diskreditačnú kampaň, o Košútoch písali Le Monde, Nex Masses, Vestnik inostrannoj literatury, Korunk a vyjadrovali sa významné osobnosti ako Romain Rolland, Maxim Gorkij, Scotus Viator a Ervin Gläser.
Samotná brožúra je zborníkom dokumentov zostaveným zahorúca za účelom mobilizácie más pre vstup do komunistickej strany (tzv. Majorova výzva). V súčasnosti je na Slovensku prakticky nedostupná (môžete si ju stiahnuť z našich stránok), rovnako aj samotné udalosti v Košútoch sú historiografiou opomíjané. Nezaslúžene, veď svojimi súvislosťami zasahujú mnohé kľúčové témy najnovších slovenských dejín - od paralely s Černovou a Šuranmi, cez konotácie a časovú blízkosť s Tukovym procesom (hlavný svedok obhajoby J. Terebessy bol synom predsedu senátu v Tukovom procese), až po rozporuplnosť ďalších osudov slovenkých a maďarských protagonistov, ktorí sa po vojne v čase etnických čistiek na južnom Slovensku ocitli na rôznych stranách barikády.
Ale kľukaté sú životné osudy i ďalších aktérov: napr. veliteľ košútskeho četníckeho kordónu Jánośík bol pred prevratom maďarským žandárom...
U četníctva a u vrchnosti je nadporučík Jánošík obľúbený - tvrdil o ňom štkpt. Souček - viedol inštrukčné kurzy a táto funkcia sa dáva iba spoľahlivým a vynikajúcim důstojmíkom." Takým je nadporučík Jánośík.
"Ako dlho ste pri četníctve?" - pýta sa obhajoba. - "Vyše dvadsať rokov!" - chce sa vysmiať eventuelným pochybnostiam o zdatnosti a schopnosti Jánošíka prokurátor Bořický.
"Veď československým četníkom nemohol byť vyše dvadsať rokov!" - namieta obžaloba.
"Ovšemže! Pred tým bol maďarským žandárom!" - prehlasuje s uspokojením český prokurátor dr. Bořický.
{jumi [NZONLINE/addfb.php]}{jcomments on}