Quantcast
Channel: Nové Zámky a okolie/Érsekújvár és vidéke
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1339

Pred 46-mi rokmi 21. augusta 1968 obsadili vojská Varšavského paktu Československo

$
0
0

Pred 46-mi rokmi začala operácia DUNAJ, ktorá ukončila Pražskú jar - pokus o vymanenie Československa zo sovietskeho bloku. Celková bilancia "bratskej pomoci" bola 108 vyhasnutých ľudských životov.


Počnúc januárovým plénom ÚV  KSČ, na ktorom bol za prvého tajomníka zvolený A. Dubček, sa straníckemu vedeniu dianie postupne vymykalo z rúk. Vo vedení prebiehal zápas reformných síl s "konzervatívcami", ktorý sa navonokl prejavoval kampaňami v tlači a rozhlase. Heslami doby bola "Demokratizácia" a "Federalizácia", na Slovensku sa indukoval zvýšený národný pohyb, útoky proti Prahe a menšinám.

Operácia vojenskej intervencie sa pripravovala od apríla 1968, jej krytím slúžili manévre vojsk Varšavskej zmluvy na území ČSSR, ktoré začali v máji 1968. Definitívne rozhodnutie o vpáde vojsk Varšavského paktu  (s výnimkou Rumunska) bolo prijaté 18. augusta 1968 na stretnutí straníckych špičiek ZSSR, NDR, Poľska, Maďarska v Moskve.

20. augusta o 22.15 dostali vojská sgnál "Vltava-666", ktorý znamenal začiatok operácie. O 23.00 boli všetci velitelia jednotiek povinní otvoriť jednu z piatich zalepených obálok, ktoré mali v trezoroch.  Operácia bola pôvodne vypracovaná v piatich variantoch, ostávajúce štyri obálky boli v prítomnosti veliteľov štábov spálené.

Už o 4.30 ráno 21. augusta bola budova ÚV KSČ obsadená sovietskymi jednotkami a o 10.00 československé stranícke vedenie nedobrovoľne letelo do Moskvy.

Večer 21. augusta zaujalo všetkých 24 divízií okupačných vojsk svoje miesta dislokácie - strategické body krajiny. Československá armáda dostala rozkaz neklásť odpor.

V československých mestách, predovšetkým v Prahe vznikali živelné demonštrácie a občiansky odpor. V prvý deň okupácie bolo zabitých, alebo smrteľne ranených 58 ľudí, z toho 8 žien a osemročný chlapec. Najvac obetí si vyžiadali zrážky vojakov s demonśtrantmi pri budove pražského rozhlasu. Celkove od 21. augusta do 20. septembra boli straty sovietských jednotiek 12 mŕtvych a 25 ranených.

Výsledkom operácie Dunaj bolo ukončenie reforiem a nastolenie normalizačného režimu G. Husáka, ktorý viedol krajinu až do novembra 1989.

 

Text a foto: www.bigmir.net


Chronológia udalostí od 1. mája do 1. septembra 1968 v Historickej chronológii na Watson.sk
{jumi [NZONLINE/chronologia.php][Cs.M.N.B.,MS,Russia,csl_mad,nyt,nz,sk][1968.05.01][1968.09.01]}

{jumi[NZONLINE/addfb.php]}{jcomments on}


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1339