Potom, ako bolo súdne pojednávanie voči Miklósovi Durayovi vo februári 1983 prerušené a obvinený prepustený na slobodu, bol menšinový aktivista 10. mája 1984 opätovne vzatý do väzby. Tentokrát strávil za mrežami rok. V augustovom (1984) čísle samizdatového časopisu Informace o Chartě boli publikované protestné listy štyroch slovenských disidentov - Jána Čarnogurského, Jozefa Jablonického, Milana Šimečku a Miroslava Kusého na podporu M. Duraya adresované slovenským politickým činiteľom.
Durayovo druhé zatknutie, o ktorom referoval aj denník The New York Times, bolo dávané do súvislosti s vydaním jeho knihy Kutyaszorító (Psí obojok) v druhej polovici r. 1983 vo vydavateľstve Püski v New Yorku. Kniha prostredníctvom autobiografických čŕt približovala neutešené postavenie maďarskej menšiny v Československu v období 1945 - 1981 a peripetie autora pri organizovaní protestov proti redukcii menšinového školstva na Slovensku.
O existencii knihy sa slovenský čitateľ mohol dozvedieť až z kampane, ktorá sa proti nej rozpútala v nacionalistickej tlači po r. 1989. Ak dokumenty z r. 1984 boli prejavmi cti a solidarity, potom články porevolučné boli ich pravý opak... ale o tom až nabudúce...
Chronológia udalostí spojených s aktivitami Miklósa Duraya na Watson.sk:
{jumi [NZONLINE/chronologia.php][][1960.01.01][2020.01.01][Duray]}
{jumi[NZONLINE/addfb.php]}{jcomments on}