"Na Slovensku žila po vzniku ČSR velká část maďarské menšiny v poměrně dobře fungujícím demokratickém stálé a zachovala si značnou část identity i později, zatímco slovenská menšina v horthyovském Maďarsku žirvořlla v pravicovém režimu, který nemel příliš pochopeni pro národnostní otázky, a na to potom navázal i komunistický režim.
Dnes se slovenská menšina v Maďarsku zredukovala na torzo, které se jen s nadlidském vypětím pokouši vzkřísit atributy skutečného národního menšinového života, který by přesáhl bariéry folklóru. Maďarský ministr zahraničních věci Géza Jeszenszky v nedávnem Interview připomenul. Že to, co potřebují Slováci žijící v Maďarsku, musí řict oni sami, a ne Čechoslováci. Myslím, že by to mělo platil i naopak, tedy pro situaci maďarská menšiny na Slovensku. Je samozřejmě nemožné hovořit o reciprocitě nebo totožnosti problémů, ale nepřipomenout, že k dnešní diametrálně odlišné situaci obou národnostních menšin došlo za naprosto konkrétních a vědomých historických podmínek, je obcházením kořenů současnosti."
Termín "národ chorý dejinami" (rozumej: dejiny sú diagnóza a zdravý moderný národ žiadne dejiny nepotrebuje) ktorý používa nap. historik R. Holec, nie je nový vynález. Článok s týmto názvom sme našli v pražskom týždenníku Tvorba z 3. septembra 1990, v ktorom na otázky redaktorky odpovedá Rudolf Chmel, čerstvý československý veľvyslanec v Maďarsku. Chmel, ktorý tento post zastával od júna 1990 až do rozpadu štátu v r. 1993, bol povolaním literárny hstorik, náturou však delikátny diplomat.
Situáciu Maďarov v 1. ČSR opisuje, ako keby sa tam ocitli a zotrvávali dobrovoľne, zlý stav slovenskej menšiny v Maďarsku spomína, ako keby ju ani nespôsobila cielená politika československých úradov po 2. sv. vojne. Táto vzácna schopnosť delikátnych omylov bola nesmierne produktívna a nebola na prekážku menšinovým intelektuálom združeným okolo vydavateľstva Kalligram, aby vystavali Chmelovi nimbus osvieteného literáta a sentimntálneho stredoeurópana - nimbus, ktorý až omnoho neskôr mierne poničila opičia aféra...
Článok naväzuje na príspevky:
1968 Vedecká konferencia „Slovenský národný pohyb a maďarizácia“
1978 I. československé hungarologistické sympózium, Brno 1978
1986-02 Gondolatok a mai szlovák szépprózáról
1990-09 1990-09 Az új európai jövöképröl
1990-09-03 Nemocní dějinami (Tvorba) - tento článok
1993-06 (M)ÉRTÉK-ZAVAROK Miklósi Péter interjúk 1992-1993-ból
1993-11-18 Az empátiával folytatott vita. Felvidéki magyar autonómia-elképzelések
2010-11-24 V Bratislave sa uskutočnila konferencia Jazyk a identita
2012-10-26 Sentimentálni Stredoeurópania spomínali na Československo
{jumi [NZONLINE/addfb.php]}{jcomments on}