A Rákóczi Szövetség támogatásával 100 Kárpát-medencei középiskola több mint 4000 diákja utazhatott az október 23-i program keretében egy másik magyar iskolába ünnepelni. Az érsekújvári Pázmány Péter Gimnázium háromszorosan is bekapcsolódott a diákutaztatási programba.
Egyrészt fogadtuk idehaza a szekszárdi gimnazistákat, akiknek ünnepi emlékműsort adtunk iskolánk tornatermében, majd kalauzoltuk őket a városnézés során.
Másrészt két csapatunk Budapestre utazott a nemzetközi Gloria Victis történelmi versenyre, ahol a végzősök: Bopkó László, Pál Ádám és Pollák Philip a hihetetlen első, a harmadikosok: Hegedűs Veronika, Morauszky Katalin és Száz Tamara a figyelemreméltó 43. helyet szerezték meg iskolánknak.
24 diák pedig a pécsi Koch Valéria Gimnáziumban énekelhette magyarországi társaival közösen a Himnuszt az ´56-os hősökre emlékezve. Ennek az útnak volt azonban még egy apropója.
56-os emlékműsor a pécsi Koch Valéria Gimnáziumban
Szomolai Tibor még májusban író-olvasó találkozóra érkezett a gimnáziumba. A szerző könyvbemutatója végén arra kérte a fiatalokat, hogy egy ismeretlen vak fiú számára olvassák fel Felvidéki saga című regényét. A gyerekek nem haboztak, hozzáfogtak a közel 650 oldalas mű hangoskönyvvé alakításához.
A hangoskönyv készítői
Öszesen 38 diák kapcsolódott be a hanghordozó készítésébe. Aki önként hajlandó volt felolvasni, megtehette. Ettől lett igazán egyedi és változatos a hanganyag, hiszen a diszlexiás tanulótól kezdve a szavalóversenyek győzteséig mindenki részt vállalt a nem mindennapi kezdeményezésben.
Szomolai Tibor megérdemelt jutalmul megszervezte, hogy a diákok saját szemükkel lássák munkájuk eredményét: ott lehessenek, amikor Kopa Marcell kézbe kapja a váratlan ajándékot. Október 23-án a Pécsváradi Pogármesteri Hivatal dísztermében fogadták a megilletődött vendégeket, akik könnyekig meghatottan hallgatták látáskárosult társuk köszönetnyilvánítását.
|
![]() Zádori János és Fűri Ferenc |
Zádori János polgármester és Fűri Ferenc, a Felvidéki klub elnöke a város nevében mondott köszönetet a hangoskönyv elkészítéséért. A diákok szülőhelyükről hozott kavicsokat helyeztek az Európa téren található Felvidékről kitelepített családok emlékművéhez, amelyet meg is koszorúztak.
Megkoszorúztuk a Felvidékről kitelepítettek emlékművét
Munkánk eredménye
A hangoskönyv létrejöttét a Rákóczi Szövetség és a Carissimi Nonprofit Alap támogatta.
{jumi[NZONLINE/addfb.php]}{jcomments on}