Quantcast
Channel: Nové Zámky a okolie/Érsekújvár és vidéke
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1339

Včelárska nedeľa

$
0
0

 V týchto dňoch sa konala v Nových Zámkoch tradičná Včelárska nedeľa, spojená s odbornou prednáškou. Vypočulo so ju 36 chovateľov včiel  miestnej okresnej organizácie. Podujatie slávnostne otvoril predseda novozámockej základnej organizácie Jozef Seifert a prednášajúcim bol Výkonný riaditeľ Slovenského zväzu včelárov Ľudovít Gál. Hlavnou témou botanika vo včelárstve, vrátane využitia znášky včiel a ich kočovanie.
Okrem iného sa konštatovalo, že obchodné reťazce dovážajú  med z rôznych krajín, no keďže postupne naši slovenskí konzumenti čoraz viac dôverujú medu od našich výrobcov,  zvýšila sa v ostatných rokoch jeho spotreba na obyvateľa a preto zaznamenali jeho nedostatok na trhu. Naopak, v niektorých rokoch zaznamenali včelári zníženie odbytu, pretože sa menej kvalitný dovážal na Slovensko najmä z Číny a Poľska, neraz predajom doslova popri cestách.
Ďalej sa konštatovalo, že súčasná včelárska  základňa starne, mladí adekvátne nepribúdajú a tak jednotliví členovia, okrem iného, ťažšie  prijímajú nové technológie. Preto ústredie včelárov prijalo opatrenia na podporu začínajúcich chovateľov včiel a tiež kočovaniu. Ide najmä o to, aby pri každej základnej organizácii existoval jeden včelársky krúžok mladých chovateľov, pričom podpora nie je iba verbálna, ale finančná. Ako príklad uviedol včelársku školu pod Bánošom, okres Banská Bystrica, ktorá je  často navštevovaná v rámci exkurzií. Pre mnohých včelárov je včelárenie hoby, keď z nich až 70 percent má menej ako 15 včelstiev, pričom výhodou je, že ak nie je znáška medu, je aspoň znáška peľu. Veľa sa hovorilo aj o kočovaní so včelstvami, najmä v dôsledku chemizácie. Ľudovít Gál odpovedal v rámci diskusie aj na mnohé otázky súvisiace s chovom  včiel. Novozámockí chovatelia tak úspešne ukončili tento rok tzv. Včelárskou  nedeľou.   

 snímky autor

{jumi[NZONLINE/addfb.php]}{jcomments on}


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1339


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>