Juraj Kollár (*1981) je jedným z popredných predstaviteľov súčasného slovenského maliarstva. Študoval maľbu na Vysokej škole výtvarných umení v ateliéri Daniela Fishera a dva roky štúdia venoval i pobytu v ateliéri Zdeňka Berana na pražskej Akadémii výtvarných umení (2003-2005). Od ukončenia štúdií samostatne vystavuje na Slovensku i v zahraničí (Zahorian Gallery v Bratislave, Francúzsky inštitút v Bratislave, Victoria's Gallery v Paríži) a jeho práce sú prezentované ako súčasť rôznych prehliadok súčasného umenia na Slovensku (Maľba po maľbe, Slovenská národná galéria 2011, Odzbrojujúci, Galéria Cypriána Majerníka 2011). Jeho dielo je zastúpené v zbierkach najvýznamnejších slovenských galérií ale i v Národnej galérii v Prahe či početných lokálnych a zahraničných súkromných zbierkach. Za svoju prácu získal aj niekoľko domácich i medzinárodných ocenení (Cena Igora Kalného 2009, VÚB Maľba roka 2010). Niekoľko rokov striedavo strávil pobytom a maľovaním v Paríži a Bratislave.
Reportovaná maľba je autorským názvom výstavy tohto výtvarníka. Vzťahuje sa na jeho špecifické maliarske videnie, ktoré výrazne kontrastuje s tendenciami súčasnej maľby svet okolo nás ironizovať, posúvať, zveličovať, pohrávať sa s realitou a najmä využívať vizuálny jazyk popovej kultúry. Juraj Kollár sa naopak vydal na azda zložitejšiu cestu, na ktorej mu nerobí ochranný štít ironický odstup od jeho tém. Predmety, figúry i krajiny sa vo svojich obrazoch snaží sprostredkovať (reportovať) tak, ako ich vníma. Sú zbavené ťažoby krikľavého autorského názoru, ktorý často dokáže využívať potenciál diváckej pozornosti na jej násilné nasmerovanie. Kollárove obrazy sú, ako sám vraví, ako publicistickou reportážou, ktorá každodennú realitu musí urobiť výnimočnou, no zároveň zachovať jej pravdivosť. Politické a sociálne reálie, ktoré sa miestami v jeho práci objavujú, pôsobia rovnako nestranne. Dnes je medzi relevantných autormi skôr vzácnosťou aj využívanie techník a nástrojov klasického moderného maliarstva, ktoré postupne miznú na úkor nových technológií a ktoré Juraj Kollár priebežne cielene rozvíja.
Výstava predstavuje prierez tvorbou tohto autora. Nájdeme v nej však aj tematické ohniská, ktoré rezonujú naprieč výberom – obrazy krajiny či mesta so sociálnym kontextom (napríklad obrazy, ktoré sú zároveň nenápadnými sociálnymi miestopismi mestského prostredia Bratislavy), nestranné maľby našej politickej scény (Parlament, 2012), novšia séria aktov či známy cyklus malieb pohľadov cez sklobetónové steny.
{jumi[NZONLINE/addfb.php]}{jcomments on}