Báj, játékosság, kedvesség – ez a három egyszerű szó jellemzi B. Mánya Ágnes szerzői egyéniségét, és ugyanezekkel a kifejezésekkel illetném a Pozsonyi mesék sorozatban nemrég megjelent „Lechner“ című könyvét is. Érsekújvárott több helyen is bemutatta, többek közt a Szamba cukrászdában is a Szlovákiai Könyvtárak Hete keretén belül.
Ez a kötet a Pozsonyhoz kötődő, 100 évvel ezelőtt elhunyt jeles építészt, a magyar szecesszió úttörőjét, Lechner Ödönt mutatja be játékos, meseszerű stílusban. A könyv a maga nemében kivételes abban, hogy a gyerekekhez és a felnőttekhez egyaránt szól, hiszen minden felnőttben rejtve megbújik a gyermekded lélek. A könyv szerzője épp ezt a szerencsés kettősséget használja ki arra, hogy egy ötletes és fordulatokban gazdag cselekménybe szinte érszrevétlenül becsempészi Lechner színes életútját, rajzolási, tervezési szokásait, stílusát, a magyar szecessziót és a pozsonyi munkáit.
Hogyan és mivel tette játékossá és varázslatossá a szerző Lechner építész életének fontosabb mozzanatait? Egyszerűen azokat a kellékeket (egy házi sapka, egy asztal, egy vázlatfüzet, a pozsonyi krónika, A.D.- jelzésű tégla és egyéb kiállított tárgyak) hívta segítségül, melyek végigkísérték a mester életét, ténykedését. Mindezt csak színesíti Lechner legjelentősebb épületeinek, például a Kék templom felépítésének mesés története a leírása.
B. Mánya Ágnes mindarról – hogy e könyve a cikkem címében megfogalmazott báj, játékosság és kedvesség jegyében tudatosan született –, a könyvbemutatóján a következőképp vallott: „Nem a szakmának írtam, hanem elsősorban a gyerekeknek és általuk a szülőknek, nagyszülőknek egyaránt.“ És hogy ez az elképzelése mennyire sikerült, annak leghitelesebb bizonyítéka a hét- éves kisfia, akinek a könyvet háromszor is fel kellett olvasnia, és aki még ezek után sem tudott vele betelni.
Az építészet játékos formában történő népszerűsítésében jelentős szerepet kaptak Matrka Simon vicces, kedves, a gyerekek arcára derűs mosolyt csaló illusztrációi.
A Pozsonyi Kifli Polgári Társulás kiadásában 2014-ben megjelent B. Mánya Ágnes „Lechner“ című könyvének ott a helye minden – gyermekének még esténként mesélő szülő – könyvespolcán, akik vallják és hisznek Babits Mihály ma is időszerű gondolataiban:
„ Óh ne mondjátok azt, hogy a Könyv ma nem kell,
Hogy a Könyvnél több az Élet és az Ember:
Mert a Könyv is Élet, és él, mint az ember-
Így él: emberben a könyv, s a Könyvben az Ember.“
Ui: B. Mánya Ágnes 1975-ben született Párkányban. Pozsonyban, a Komenský Egyetem Bölcsészkarán történelmet, valamint magyar nyelv- és irodalmat tanult. Tanulmányai befejezését követően alap- és középiskolában tanított. Szakterülete Pozsony 1890 és 1914 közötti építészetének története. Érsekújvárott él.
Strba Sándor helytörténész
{jumi[NZONLINE/addfb.php]}{jcomments on}