Quantcast
Channel: Nové Zámky a okolie/Érsekújvár és vidéke
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1339

Egy csésze kávé JUDr. Nagy Dávid jogásszal, érsekújvári városi képviselővel, a Felvidéki Labdarúgó Egyesület alelnökével

$
0
0

Ön mint politikai jelölt indult több választáson Európai parlamentbe, helyi választások most mint érsekújvári városi képviselő testületében kapott helyet nehéz a város problémáira megtalálni a megfelelő gyógyírt?
Egészen pontosan 4 választáson vettem részt aktívan. Aktivistaként segítettem a 2012-es parlamenti és 2013-as kerületi önkormányzati választások kampányait. Majd jelöltként indultam a 2014-es EP választásokon és a városi önkormányzati választásokon. Mindkét választási eredményt sikerként könyvelem el. A tenni akarás, a közösség segítése mindig is bennem lakozott. Több mint tíz évig aktív tagja voltam az érsekújvári cserkészcsapatnak, tagja vagyok a ferences hitközösségnek, elnöke a Via Nova ifjúsági szervezet érsekújvári járási elnökségének. Lényegében alapiskolás koromtól közösségekben tevékenykedem és gondolkodom.


A több éves tapasztalt megtanított többek között arra, hogy sikert csakis odaadó munkával, együttműködve lehet elérni. Nincs ez máshogy a városi testületben sem. Nézetem szerint, jelenleg kialakult egy egészséges kohézió. Ez lehet az alapja a sikernek - a város problémáinak a megoldására. Mivel sok gondot is megörököltünk az előző testülettől, ezért a látványos fejlesztések még váratnak magukra. Adagoljuk az orvosságokat a páciensnek. Amint elkezdenek hatni, lesznek látható eredményei a munkánknak.

Mit gondol miért van az hogy a városi kultúrák sok helyen nem kapnak megfelelő menedzselést a helyi kultúrházak vezetőinek feladatának kellene lennie annak is hogy hazai értékeinket támogassák mint kultúrfelelősök azért kapják fizetésüket hogy kapcsolatokat építsenek ki és a várost képviseljék itthon és határainkon túl is rendezvényeken Önnek mi erről a véleménye?
Úgy veszem észre sajnos, hogy a mai világban a kultúra luxuscikknek számít. Sajnos a szociális helyzet arra kényszeríti az átlagpolgárt, hogy elforduljon a közösségi élettől. A mindennapi hajsza a megélhetés után, a sorozatos gondok közönyössé teszik az embereket. Ezt minden rendezvényen tapasztalhatjuk. Ezért nagy feladat hárul a kultúrcsoportok vezetőire. Nekik ugyanis nemcsak szervezniük kell az előadásokat, hanem meg is kell tudni tölteniük az előadótermeket. Én személy szerint támogatom a hazai értékeket. Annyi tehetségünk van városunkban, és oly keveset tudunk róluk. Elsősorban őket kell támogatni és teret adni nekik. Az így megtakarított költségeket meg a reklámra az emberek csalogatására lehet használni. Persze kellenek a máshonnan érkező, neves vendégművészek is. Úgy érzem meg kell és meg lehet találni az egészséges összhangot.

A mai világban a kultúra és sport területein is a politikai érdekek kapnak helyet ki melyik pártnak a tagja ki támogatja az illetőt ? Remélem egyszer eljön az idő amikor olyan emberek irányítják majd a kultúra és a sportot is akik nem hódolnak be politikai pártoknak lesz valaha ilyen korszak vagy arra még nagyon sokat kell az embereknek várniuk míg ez a korszak bekövetkezik?
A jövőt megjósolni nem tudom. Viszont Ön a kérdésében egy személyes véleményt fogalmaz meg, miszerint a politika egy ártalmas dolog, egy vírus, amitől mindenkinek óvakodnia kéne. Én ezzel a nézettel nem tudok egyetérteni. A politika a társadalmi fejlődésünk egyik alapja. Az, hogy Közép-Európában a „politika” kifejezés egy negatív tartalmú szóvá fejlődött az előző generációk hagyatéka. Mi fiatalok viszont már progresszívebben gondolkodunk. Nem a mutyit vagy a bizniszt látjuk a politikában, hanem a tenni akarás hajt bennünket. Megértem, hogy az idősebb generációk ebben a témában inkább szkeptikusak, ugyanis ők „másfajta” politizáláshoz szoktak. A világ viszont változik; mégpedig abba az irányba ahová mi engedjük, hogy fejlődjön. A politika ebben a segítségünkre kell, hogy legyen. Mi a különbség egy Damaszkuszban és egy Pozsonyban született kislány sorsában? – A politika, amely meghatározza majd mindennapjait és életét. Életünk minden egyes momentumát ugyanis befolyásolja a politika és a politikai döntések. Ezért nem ódzkodni kell a politikától, hanem elfogadni, tanítani, művelni és a társadalom javára kell fordítani azt.
Visszatérve a kérdéséhez, szerintem nem baj az, ha egy politikus olyan tevékenységet folytat, ami a társadalom hasznára válik. Valahol ez a kötelessége. Hiszen azért lett megválasztva, hogy az embereknek jobb legyen az életük. A másik oldalon meg azért választotta a politikát, mint hivatást, hogy tegyen a közért. Nem az a baj tehát, hogy politikusok támogatják a kulturális, sport vagy egyéb rendezvényeket, hanem az, ha támogatásukat feltételekhez kötik vagy kihasználják. Ez viszont megint csak a régi generációk módszere, tisztelet a kivételnek.

Milyen cél fogalmazódott meg önben mikor létrehozták a Felvidéki Labdarúgó Egyesületet (FLE)?
A válogatott legfőbb célja a közösségépítés. A határon túli magyar sport előbbre vitele által a közösség megerősítésének egy új formája van kialakulóban. Emlékezzünk csak vissza, mekkora öröm volt számunkra, amikor Priskin Tamás magyar válogatott lett, vagy Pinte Attila, Szkukalek Igor a Fradiban játszottak. A szívünkhöz oly közel álló magyar válogatott (adott esetben csapat) így még közelebb került hozzánk. A felvidéki válogatott minden felvidéki magyarnak a csapata. Ez a mienk. Könnyebb vele azonosulni, szívből lehet neki szurkolni. Természetesen az üzenet nem az, hogy ezentúl ne szurkoljunk az anyaországi válogatottnak. A kettő nem mond ellent egymásnak. Mi, felvidékiek, sajnos napról napra kevesebben vagyunk. A sportnak, ezen belül a csapatsportoknak óriási közösségépítő ereje van. Véleményem szerint egy felvidéki válogatott erősítheti a nemzettudatot és az összetartás érzését. Ebből kifolyólag pozitív hatással lehet a minket sújtó asszimilációs folyamatokra is.
További célunk a más nemzetekkel való kapcsolatépítés és baráti viszony kialakítása. Tagjai vagyunk a ConIFA-nak, amely a nemzeti kisebbségek és régiók válogatottjainak világszervezete. Így már idén részt vehettünk többek között egy Man szigeti és svájci nemzetközi tornán, világbajnoksági selejtezőn.

Az idén 3 alkalommal kerül megrendezésre a Felvidéki labdarúgó bajnokság hány csapat nevezett az idén a bajnokságra és mikortól meddig tartanak a selejtezők és mikorra várható a döntő?
A FLE megalapításhoz vezető út a Felvidéki Labdarúgó Bajnokság megszervezésével kezdődött. Idén három éve annak, hogy a Via Nova Ifjúsági csoporttal együtt elkezdtük szervezni a Felvidéki Labdarúgó Bajnokságot. Nagy számban jelentkeztek a fiatalok, hiszen számuk megközelítette az 500-at. Ez mára csak tovább nőtt – 44 csapat vesz részt idén az FLB-n. A döntő augusztus első hétvégéjén lesz Dunaszerdahelyen. Kíváncsian várjuk, hogy Udvard és Szepsi után hova vándorol tovább az FLB serleg.

Ön mint sportember a Felvidéki labdarúgó válogatottat bemutatta a Digi sport tévében is ahol egy ismert televiziós személyiség Csisztu Zsuzsa mikrofonja előtt nyilatkozott ?
Nagy örömömre szolgál, hogy a médiában nagy visszhangra talált a kezdeményezésünk. Testvércsapatunkkal a Székelyföldi Labdarúgó Egyesülettel ugyanis rendszeresen szerepelünk a különböző magyar médiákban. Ezek közé tartozik a Reggeli Start TV-s műsor is a Digi Sporton, amelynek valóban Csisztu Zsuzsa az egyik műsorvezetője. Nekem Szombathy Pálhoz volt viszont szerencsém. Többször is meghívott egy stúdióbeszélgetésre, amelynek szívesen tettem eleget. Szeretném ugyanis, hogy Felvidék híre a lehető legtöbb helyre eljusson.

A jó képviselőt gyakran hívják különböző rendezvényekre vendégnek máskor pedig szereplőnek. Ha egy érsekújvári művész kiállítása volna más városban és megkérnék önt vállalja el megnyitó beszédet elfogadná a felkérést ?
Természetesen igen. Az ilyenfajta megkereséseket mindig megtiszteltetésnek veszem.

Szeretném megköszöni az interjut és munkájához kivánok sok sikert.
Telek Lajos
Fotók: Nagy David fotóalbuma

 


Az idén Dunaszerdahely ad helyszínt augusztus 1-jén és 2-án a Felvidéki Labdarúgó-bajnokság döntőjének, amelyen a régiós selejtezőkből bejutó 12 csapat mérkőzik meg a bajnoki címért.
A döntő tizenkét csapata a selejtezőcsoportok győzteseiből áll össze, kiegészülve Szepsi csapatával, amely a címvédő jogán vehet részt. Ez létszámbeli növekedést jelent az eredetileg tízcsapatosra tervezett döntőhöz képest, amire az elmúlt hetekben becsatlakozók miatt volt szükség.
Hontban hatra nőtt a résztvevő csapatok száma, ez pedig már indokolta a kettéosztást Ipoly-menti és Garam-menti régióra, továbbá Csallóközben is elindul a régiós selejtező. Utóbbi térség becsatlakozásával teljessé vált a bajnokság, hiszen már nincs olyan magyarlakta rész, ahol ne rendeznének selejtezőt, és a Felvidéki Labdarúgó-bajnokság valóban lefedi Felvidéket.
A legutóbbi bővüléssel összesen 43 város és falu csapata igyekszik eljutni a nyári, dunaszerdahelyi döntőbe, továbbá Szepsi biztos résztvevőként, tét nélkül is elindul a selejtezőben – tájékoztatta portálunkat a Via Nova ICs.

A régiós selejtezőcsoportok:

Csallóköz: Alistál, Nyékvárkony, Somorja
Mátyusföld: Farkasd, Negyed, Pered, Zsigárd
Duna-mente: Búcs, Ekel, Karva, Komárom
Nyitra-völgye: Érsekújvár, Párkány, Tardoskedd, Udvard
Zoboralja: Csehi, Kolon, Nyitracsehi, Nyitrageszte
Garam-mente: Érsekkéty, Léva, Zselíz
Ipoly-mente: Ipolypásztó, Ipolyság, Palást
Nógrád-Gömör: Fülek, Guszona, Magyarhegymeg, Újbást, Sávoly
Gömör: Abafalva, Méhi, Radnót-Jéne, Rimaszombat, Tornalja
Bódva-völgye: Debrőd, Rozsnyó, Szepsi, Szeszta
Bodrogköz és Ung-vidék: Kaposkelecsény, Nagyszelmenc, Nagytárkány, Perbenyik, Örös

 

{jumi[NZONLINE/addfb.php]}{jcomments on}


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1339


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>