Image may be NSFW.
Clik here to view.A héten ünnepelte 70. születésnapját Popély Gyula történész, a felvidéki "Nagy Öregek" generációjának emblematikus figurája. A nyolcvanas évek derekán a kör többi tagjához hasonlóan kapcsolatba került a Duray M. által szervezett érdekvédelmi törekvésekkel, majd a per idején, ill. annak egyenes következményeként meg kellett válnia munkahelyétől. Míg Koncsol László a Madách Könyvkiadóból a dióspatonyi termelő szövetkezetben landolt, Popély a Szlovák Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetéből a szakszervezeti központ egyik kihelyezett részlegére került Diószegre - munkásmozgalmi hagyományokat kutatni. Karrierje a fordulat után sem alakult valami fényesen - a prágai szövetségi kormány kisebbségi miniszterségét Duray M. fúrta meg, a szlovák kormány elnökhelyettesi posztját maga Popély utasította vissza.
Rövid ideig a prágai szövetségi gyűlés képviselője volt, majd pártalapítással próbálkozott. A Magyar Néppárt az Eggyüttéléssel szövetkezve indult az 1992-es választásokon és egy mandátummal kevesebbet szerzett, mint Popély helyezése volt a választási listán. Ezután Popély sikeresen pályázott a pozsonyi Duna-utcai gimnázium igazgatói székéért, de kinevezését a Független Magyar Kezdeményezés sugallatára az akkori oktatási miniszter hónapokig húzta-halasztotta. Végül is - perrel fenyegetőzve - Popély megkapta kinevezését, de pályafutása hamarosan véget ért, amikor Eva Slavkovszká minisztersége idején nem volt hajlandó egynyelvű bizonyítványokat osztani. Állásából - törvénytelenül - menesztették, amit az MKP kormányra kerülése után sem sikerült orvosolni (Csáky: "mi nem vagyunk olyanok mint ők"). Popély továbbra is állástalanul - de nem munka nélkül - végezte történelmi kutatásait. Rövid ideig a Selye Egyetemen tanított, majd onnét is távozni kényszerült. Végül is történelmi munkássága meghozta gyümölcsét és elnyerte az MTA nagydoktori fokozatát. Ma a budapesti Károli Gáspár Egyetem Történelem Tanszékének professzora.
Popély Gyula eddig tíz kötetet írt. Első könyvében a Masaryk - akadémia történetét dolgozta fel (ez egyben kandidátusi disszertációjának témája is volt), így hát közelről ismeri a felvidéki aktivizmus gyökereit. Annál nagyobb érdeklődéssel várjuk visszaemlékezéseinek készülő kötetét, amely talán támpontokat ad az itteni magyarság jelenlegi furcsa szédelgése okainak megvilágításához...
Sok erőt és jó egészséget kívánunk!
{jumi[NZONLINE/addfb.php]}{jcomments on}