Quantcast
Channel: Nové Zámky a okolie/Érsekújvár és vidéke
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1339

90 éve települt ki a Szovjetúnióba a tragikus sorsú Interhelpo proletár szövetkezet / Pred 90 rokmi odišlo na svoju tragickú misiu do ZSSR vysťahovalecké družstvo Interhelpo

$
0
0

Honlapunkon 2010-ben és 2011-ben is foglalkoztunk a Interhelpo szövetkezettel, amely 1925-ben kolonizálni indult Kirgizisztán vad vidékeit a proletár szolidaritás keretében. A kommuna tagjai között érsekújváriak is voltak, többek között Szamuel Szabó János a későbbi miniszteri széket elfoglaló lakatos. Cikkeinkben feldolgoztuk a témában született irodalmat, amelyet Szamuel Szabó visszaemlékezésein kívül Pavel Pollák 1961-ben megjelent monográfiája jelentette.


Nemrég egy újabb forrásra leltünk - Demszky Gábor 2003-ban megjelent 90-oldalas kis kötetére, amelyben a volt budapesti főpolgármester felmenői élettörténetét írja le. A kötet apropója, hogy Demszky nagyszülei is részesei voltak az Interhelpo kalandnak, sőt Demszky Rudolf - a szerző édesapja - a távoli Kirgíziában született. A Demszky nagyszülők nagy szerencséje abban volt, hogy egy családon belüli halálesettel kapcsolatban 1935-ben hazautaztak Kassára, és ezután már hiába kérték újra a beutazó vízumot a SZU-ba. Így otthon rekedtek és bár kinnlevőségeik odavesztek, életben maradtak. Demszky Ede - Id. Demszky Rudolf bátyja, aki szintén részese volt az expedíciónak, nagy nehézségek árán a moszkvai csehszlovák követség segítségével jutott haza Éva lányával együtt. Ebben az időben a szövetkezetből, amelyet időközben államosítottak, aki csak tudott, menekült haza. Az ott-maradottakból sokan az 1937-es sztálini tisztogatás áldozatai lettek, így a perbetei Pálinkás József is, aki Pollák Pavel állításával szemben nem a 2. világháborúban esett el, hanem egy tömegsírban végezte 1937-ben. Demszky az otthon halottakat levéltári anyagokkal egészítette ki, amelyeket Karimov elnök vendége-ként a helyszínen talált. A kis kötet rendkívül olvasmányos és az Interhelpo történetet a Willi Münzenberg által irányított Komintern propaganda-kampány részeként mutatja be. A propaganda mindenek előtt a kiutazás tényét próbálta kiaknázni, maguk a résztvevők közömbösek voltak a propagandisták számára, így azokat sorsukra hagyták a messzi civilizálatlan tájakon. Demszky szerint Münzenberg megbízottja a főszervező Rudolf Mareček volt, aki végül is nem szált fel a transzportra. Az egyik csatolt Új Szó cikkből azonban kiderül, hogy Mareček 1957-ben Kirgíziában élt egy magas kitüntetés friss birtokosaként... Az alábbiakban az Új Szó és Hét vonatkozó cikkeit közöljük.


Új Szó 1957. április 10


Új Szó 1957 június 23.


Új Szó 1958. július 10.


Új Szó 1962. április 12.


Új Szó 1971. március 16.


Hét 1967. december 3.


Vasárnapi Új Szó 1971. május 9.


Új Szó 1978. április 29.


Új Szó 1980. március 29.


Új Szó 1985. március 29

{jumi[NZONLINE/addfb.php]}{jcomments on}


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1339


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>