Nedávno sa konali v Bratislave koňské dostihy tzv. Turf-gala, v poradí už 38. ročník. Sú to druhé najväčšie preteky svojho druhu u nás. Hlavná cena Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR putovala do Šurian, majiteľovi Loko Transu Ing. Tiborovi Cvikovi, ktorý si ju spoločne s džokejom Tomášom Lukášekom prevzal z rúk ministerky rezortu Gabriely Matečnej. Mimochodom český jazdec triumfoval na závodišti na koni EFILLY, od francúzskej stajne. Je to vynikajúci úspech, možno historický pre náš región. Pri tejto príležitosti sme majiteľa stajne Loko Trans Ing. Tibora Cvika požiadali o krátky rozhovor.
- Samozrejme, blahoželáme k úspechu a prvá naša otázka znie. Ako ste sa dostali k tomuto ušľachtilému koničku, ku koňom? Ľudia, najmä Šuranci vás pozajú viac - menej ako úspešného podnikateľa spoločnosti, ktorá sa venuje lokomotívam?
-Súhlasí, po vyštudovaní vysokej školy dopravnej som začal v civilnom živote pracovať vo svojom obore a celý čas sa venoval opravám lokomotív a vagónov. Teraz som majiteľom šurianskej akciovej spoločnosti Loko Trans.
- Neodpovedali ste nám však na prvú časť otázky, ako ste sa dostali ku koňom?
-Podľa mňa, ak raz človek "pričuchne" ku koňom, respektíve k dostihovému športu, je to akoby prilnul k prírode a táto láska ho neopustí a stane sa jeho koníčkom.
- Mohli by ste byť konkrétnejší?
-V roku 2007 ma oslovil Ing. Ján Cagáň aby som zavítal do šurianskej stajne kde trénuje dostihové kone. Ukázal mi koňa menom Winix, ktorý bol v tom čase v tréningu, ale nemal majiteľa. Prehováral ma, aby som Winixa kúpil. Súhlasil som a tým začali moje prvé kroky k dostihovému športu.
- A čo ďalej?
-Kôň Winix ma milo prekvapil a urobil mi veľa radosti. Absolvovali sme s ním dostihy v Bratislave, v Prahe, v Zurichu i v ďalších mestách. Prvé víťazstvo s Winixom, s jazdcom Martinom Cagáňom sa mi podarilo získať na domácom závodisku v Šuranoch. Nasledovali ďalšie víťazstvá, čo ma posmelilo v tom, aby som neodmietol zúčastníť sa na dražbe koní v Miláne a neskôr v nemeckom Hallenbaderu, kde som kúpil kone Green Flasch a Vive Paulo. Vzhľadom na to, že v Šuranoch sa venujú najmä prekážkovým dostihom, začal som sa orientovať na nákup koní s perspektívou úspechu v prekážkach.
- Vieme i to, že máte kone a stajňu aj v Čechách, no naplno využívate možnosti, ktoré sa vám naskytajú u koníčkárov v Šuranoch...
- Všetky kone mi doteraz trénoval i v súčasnosti trénuje Ing. Ján Cagáň a v roli jazdca jeho syn Martin. V roku 2012 som kúpil moju dosiaľ najúspešnejšiu kobylu - Waaydu, ktorá zostala v tréningu v domácej stajni v Šuranoch. Ako trojročná bola jedna z najúspešnejších kobýl v rovinnom dostihovom športe. Waaydu sme po úspešnej rovinnej sezóne preorientovali na prútené prekážky a zožali sme s ňou veľký úspech v dostihoch v kategórií Listed v Meráne a v Paríži. Ku dnešnému dňu je táto kobyla v chove vo Francúzsku, kde priviedla na svet už dvoch potomkov - v marci 2015 (kobylku) a vo februári 2016 (žrebca). V súčasnosti je úspešne tretíkrát pripustená a spoločne ju plánujeme predať v jesennej aukcii chovných kobýl v Paríži. Dnes mám v tréningu v Šuranoch osem koní so zameraním na prekážkové dostihy, dvojročného žrebca a kobylu, ktoré sme kúpili na dražbe v Írsku a počítame s nimi, že v tomto roku vybehnú prvýkrát na štart.
- Kedy ste začali pôsobiť ako majiteľ stajne v Šuranoch?
- Stajňu LOKO TRANS Slovakia sme založili v tomto roku. Kúpené kone vo Francúzsku však trénujeme v Českej Republike. U trénera Ing. Václava Luka máme ustajnené dva koníky a u Zdeňka Koplíka tri, z toho je jeden valach, ktorého pripravujeme na derby v Prahe, pretože na Slovensku môžu behať na derby iba žrebci. Mimochodom, valacha sme kúpili v Paríži v predajnom dostihu. Kobyla Efili, ktorú trénuje tréner Zdeňek Koplík už absolvovala dostih v Paríži, kde sme ju po prvý raz vyskúšali v silnej konkurencií skončila v závode G1 na peknom 6 mieste. A vyhrala tiež, ako ste uviedli v úvode nášho rozhovoru druhé najväčšie dostihy u nás, v bratislavskom Starom háji tzv. Turf-gala, v poradí už 38. ročník.
Plánujeme s ňou absolvovať aj klasické dostihy v Prahe. V najbližšom čase pripravujeme všetky kone na dostihové dráhy vo Francúzsku, pretože majú francúzsky rodokmeň.
- Byť vlastníkom takej veľkej spoločnosti akou je Loko Trans a venovať sa koňom, to iste zaberie veľa času?
-Samorejme, veľa času strávim na zahraničných cestách, služobne. No napriek mnohým pracovným povinnostiam si nájdem čas a navšívim tamojší jazdecký oddiel, v ktorom mám spomínanú vlastnú stajňu LOKO TRANS Slovakia. Hoci medzi moje záľuby patrí najmä hokej a futbal. Zvyšný čas venujem golfu, ktorý hrávam v rámci celej Európy.
Snímka zo súčasnosti. Tréner Ing. Ján Cagáň v rozhovore s jednym z majiteľov ustajnených koní Ing. Tiborom Cvikom
Za rozhovor ďakuje: M. Kupecký
{jumi[NZONLINE/addfb.php]}{jcomments on}