Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1339

Správa o tornáde v Šuranoch 12. mája 1822 / Légörvény Nagysurány felett 1822. május 12-én

Image may be NSFW.
Clik here to view.

Šurany, 12. mája 1822 (Nitrianska Župa):
12-teho tohoto mesiaca videli sme hrôzostrašný príklad rozbesnených prírodných živlov. Najprv okolo 3-ej hodiny popoludní od severozápadu pribudnuvšie ťažké mraky priniesli veľkú prehánku, potom okolo štvrtej hodiny sa zrazili dva čierne mraky idúce v protismere od juhozápadu a severovýchodu a so strašnou krútňavou a hrozným lomozom sa spojili do lievikovitej formy v západnej časti nášho trhového mesta vydajúc sa vprostred častých zablysnutí na novú cestu.

Tento, takzvaný šarkaní chvost (Typhon), desivou silou skoro celkom vytrhal pevnú šindľovú strechu stajne hostinca na ceste do Komjatíc a roztrúsil ju na niekoľko stoviek krokov, poničil slamený krov hostinca, okyptil jeho tehlový komín. Odtiaľto, idúc krížom cez chotáre Kostolného Seku, Mlynského Seku (pozn. časť obce Lipová) a Ondrochova poničil stromy, pozemky, polia, ktoré mu stáli v ceste a veľký Vlčí les (asi Cetínsky les, pozn.) pred Veľkým Cetínom.

Stromy ničil vytŕhajúc ich aj s koreňmi a v samotnej obci sa točil s ešte hroznejšou zúrivosťou, keď celkom strhol strechu pekného veľkého kostola. Jeho trámy roztrúsil na lúky na druhej strane rieky Cetínky (Nitra, pozn.), rozrazil klenbu kostola a cez ten otvor vyrval zástavy, lampáše a iné, porozbíjal okná a celý ho začiernil, oberúc ho o omietku na vonkajších stenách. Ľud sa práve bol zbieral na popoludňajšiu bohoslužbu, pričom, vidiac praskajúce klenby, snažil sa v strachu vybehnúť, ale našťastie, pre prudký vietor vyjsť nemohol a utiahol sa pod chór a tu sa naozaj pred istou smrťou zachránil, i keď niektorí sa predsa len zranili.

Počas toho hrozný vietor prevrátil a do diaľky strhol veľký kamenný kríž stojaci pred kostolom, pozhadzoval strechy nových farských budov a rozdrúzgajúc ich doďaleka rozhádzal. V samotnom sídle takmer 50 domov celkom obral o strechy a ďalších 50 domov veľmi poničil.

Kopy sena pobral doďaleka, menší dobytok strhol so sebou a čo mu len do cesty prišlo všetko poničil, obzvlášť poničil vinice Malého Cetína a aj najväčšie živé stromy vyrval aj s koreňmi. Odtiaľ, dostanúc sa k Lapášskym Ďarmotám (Golianovo), mlyn na potoku Kadaň celkom poprevracajúc, pokračoval v hroznom pustošení ďalej smerom na Pohranice, takže role a vinice v chotári Lapáša, Janíkoviec a iných obcí celkom spustošil, prinesúc so sebou veľké krupobitie." (H.K.T. 25. mája, list S. Kovátsa)*

* S menšími odchýlkami, tento istý opis zverejnil aj viedenský "Maďarský spravodaj" 31. mája

Zdroj: Réthly, A., Udalosti spojené s počasím a živelné pohromy v Maďarsku 1801-1900, 1. zväzok. OMSZ, Budapest, 1998

Uverejnené vďaka láskavej spolupráci p. André Simona, spolupracovníka Maďarskej štátnej meteorologickej služby. Ďakujeme.


Pôvodný text /Eredeti szöveg:

Image may be NSFW.
Clik here to view.

Forrás:  Réthly Antal 1998: Időjárási események és elemi csapások Magyarországon 1801-1900-ig. Budapest, Országos Meteorológiai Szolgálat,. 226–227.

{jumi [NZONLINE/addfb.php]}{jcomments on}


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1339


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>