Az Érsekújvári Zsidó Hitközség nyílt levélben utasította vissza a magyar kormány által a holokaust megemlékezési rendezvényekre felajánlott 1.5 millió Ft támogatást - adta hírül az Új Szó és több magyarországi napilap. Az állásfoglalást aláírók tiltakoznak a Horthy kultusz újraélesztése ellen Magyarországon.
A nyilvánvalóan jogos és megalapozott vélemény (hasonlóan foglalt állást az elmúlt napokban az ismert holokaust-kutató Randolph L. Braham is) mellett egy erősen vitatható passzus is belekerült a levélbe: "A magyar állam, a regnáló kormányok évek, évtizedek alatt tudatosan készítették elő a genocídiumot..."
Ennek az utóbbi mondatnak az értelmezéséhez tudni kell, hogy a szlovákiai holokaust-témájú cikkekbe, tanulmányokba, állásfoglalásokba az utóbbi években rendre beleszőnek magyarellenes szálakat, ezzel is fokozva elfogadhatóságukat a szlovák közönség számára.. 2008-ban Érsekújvárban hangzott el a botrányba fulladt Čaplovič beszéd, amikor a szlovák miniszterelnök-helyettes sehogyan sem tudta megtalálni a helyes párhuzamot a németek által megszált Magyarország és a Tiso állam népírtó politikája között. De említhetnénk a szlovákiai zsidó szervezetek tiltakozó levelét az ADL által Esterházy Jánosnak ítélt posthumus díjjal kapcsolatban is.
Gila Fatranová ismert szlovák-izraeli történész egyik tanulmányát például a szlovákok többévszázados elnyomásával kezdi, majd folytatja: Miközben a Zsidók egyenrangú állampolgárokká váltak, a magyarok egyre eröteljesebben nyomták el a szlovák nemzetet...
Stáročný útlak Slovákov Maďarmi a najmä boj Slovákov za národné pravá v posledných desaťročiach 19. storočia významne ovplyvnili charakter vzťahov medzi Slovákmi a Židmi v 20. storočí. Doklady o tom možno nájsť v dramatickej, prozaickej, básnickej i odbornej spisbe...
Dohoda o vyrovnaní podpísaná v roku 1867 medzi Rakúskom a Uhorskom a vytvorení dualislickej monarchie vyústili do emancipácie Židov. Z pohľadu úradov i Židov samotných sa Židia na Slovebsku vnímali ako náboženská skupina, ktorá nebude mať problém prijať národnosť hostiteľskej monarchie. Toto vnímanie pomohlo posilniť ekonomickú situáciu Židov na Slovensku. V dôsledku ich nového postavenia i vďačnosti voči maďarskému ľudu za zrovnoprávnenie, nepodporíli Žídia v Hornom Uhorsku národný boj Slovákov. V tom istom čase, keď sa Židia stali rovnocennými občanmi, stupňovali Maďari svoj útlak voči slovenskému národu... (Acta judaica slovaca 13/2007)
{jumi [NZONLINE/addfb.php]}{jcomments on}