Quantcast
Channel: Nové Zámky a okolie/Érsekújvár és vidéke
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1339

Bibliografia článkov z denníka Komunistickej strany Slovenska Pravda z r. 1945-1946

$
0
0

K nedávno publikovanej bibliografii denníka Demokratickej strany ČAS a dávnejšie publikovanej antológii z Východoslovenskej Pravdy dnes dopĺňame prehľad najzaujímavejších článkov, ktoré v rokoch 1945-46 uverejnil denník Komunistickej strany Pravda.
Denník svoju etnogenézu odvodzoval od SNP (vychádzal od 9.9.1944), k predvojnovej tradícii keď bola Pravda jednou z troch mutácií tlače KSČ na Slovensku (vedľa Kassai Munkás a Volkstimme) sa z pochopiteľných príčin nehlásil.


Línia i tón článkov Pravdy boli na rozdiel od Času celkom nepredvídateľné. Labilitu novín ďalej stupňovalo priame preberanie sovietskych tém - slovenský čitateľ zrejme nikdy nepočul o leningradských spisovateľoch, voči ktorým noviny uverejňovali články v čase Ždanovovej kampani v sovietskej tlači.

Minulosť strany bola tabu kvôli silnému národnostnému sfarbeniu predvojnovej KSČ, ale aj kvôli ilojalite k ČSR pred r. 1935: často démonizované ľudácke heslo "aj za cenu republiky" bolo navlas rovnaké, ako heslo Kominterny z 20-tych rokov "o práve na samourčenie až do odtrhnutia".  Zápas s ľudákmi bol značne selektívny, a uplatňoval sa prakticky iba v oblastiach, kde sa dal využiť proti Demokratickej strane. Aj samotný proces s Tisom bol celkom podriadený tejto agende, hoci rozkol v DS, ku ktorému mal viesť, sa nakoniec nedostavil. Samostatnou pitoresknou kapitolou bolo ideologické potieranie vplyvu katolíckej cirkvy - akási neskorá odozva masarykovskej kampani proti "klerikalismu" z prelomu storočí.

Tlačové polemiky medzi Pravdou a Časom sa postupne vyostrovali odzrkadľujúc vzťahy medzi Dem. stranou a KSS. Jediná konsenzuálna téma bolo živenie protimaďarskej psychózy ako hlavného kolbišťa na získanie "nerozhodných" hlasov. Komunisti principiálne hájili právo slovenských roľníkov - kolonistov - na pôdu ulúpenú pôvodným vlastníkom,  nezávisle od toho, či šlo o statky Nemcov, Maďarov, Židov, alebo Čechov, rovnako bezškurpulózne im ju o niekoľko rokov pri zakladaní družstiev odnímali.
KSS sa v mocenskom boji opierala okrem bezpečnostných zložiek o organizáciu partizánov, ktorú v rokoch po vojne z väčśej časti tvoril lumpenizovaný proletariát, ktorý sa žiadnych bojových akcií počas vojny nezúčastnil ale po vojne narástol do počtu i čo sa týka ambícií zasahovať do politiky štátu.  KSS viedla tiež intenzívny nábor členov a bola najmasovejšou stranou na Slovensku, s počtom členov porovnateľným s HSĽS počas trvania vojnového štátu.


Bibliografia článkov uverejnených v denníku Komunistickej strany Slovenska Pravda v rokoch 1945-1946:
{jumi [NZONLINE/chronologia.php][Pravda][1945.01.01][1949.01.01]}

{jumi[NZONLINE/addfb.php]}{jcomments on}


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1339


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>