Image may be NSFW.
Clik here to view.
Pred 25 rokmi, 17. novembra 1989, došlo k udalosti, ktorá ako blesk z jasného neba udrela do stojatých vôd verejnej mienky a začala trhať hrádzu nahromadenej nespokojnosti. Odrazu sa úplne verejne hovorilo o nekompetentnosti funkcionárov KSČ a odzneli žiadosti o vypísanie demokratických volieb. Nebolo tomu inak ani v Nových Zámkoch. Priebeh udalostí v meste rekapituluje výstava „´89 – Pád komunizmu v Nových Zámkoch“, ktorá od 14. 11. 2014 do 28. 2. 2015 prevedie návštevníkov Múzea Jána Thaina udalosťami počnúc generálnym štrajkom po prvé slobodné voľby.
Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch sa pri príležitosti 25. výročia „nežnej revolúcie“ rozhodlo usporiadať výstavu, ktorá priblíži dianie v meste prostredníctvom dobových fotografií, ktorých autormi sú Ondrej Berta, Juraj Horváth a Zoltán Deutsch. Skrze ne sa môže návštevník oboznámiť s udalosťami, ktoré začali generálnym štrajkom zo dňa 27. novembra 1989 a pokračovali „okrúhlym stolom“ o dva dni neskôr. Dôležitým míľnikom sa stal vznik týždenníka Slobodný občan, vydávaného Okresným koordinačným výborom VPN v Nových Zámkoch, pomocou ktorého bola diskusia o chybách režimu a jeho zmene prenesená z námestí a ulíc do domovov ľudí.
Popri udalostiach odohrávajúcich sa priamo v meste, alebo na území Československa, ako sú mítingy a zhromaždenia rôznych novovznikajúcich politických subjektov (hlavne VPN), zasiahli obyvateľov mesta aj udalosti v Rumunsku a pre jeho ľud sa organizovala humanitárna zbierka. Na výstave je dokumentovaná cesta jednej z prvých zásielok, ktorá prekročila rumunské hranice 24. decembra 1989 a dostala sa až do Temešváru.
Veľký priestor dostala predvolebná kampaň, počas ktorej prechádzal cez mesto prezident Václav Havel a navštívil ho Alexander Dubček. Atmosféru prvých slobodných volieb pomáhajú sprostredkovať nielen fotografie, ale aj množstvo predvolebných plagátov a propagačného materiálu.
Image may be NSFW. |
Image may be NSFW. |
{jumi[NZONLINE/addfb.php]}{jcomments on}